nov 192023
 

Keď zacítim vôňu pečených gaštanov…

Hoci my doma sme ich piekli málokedy. Zväčša sa varili a čistili, t.j. zbavovali nielen vrchnej, tvrdej šupky, ale aj tej jemnej, pod ňou. Nekonečne nekonečná robota, moja mama i otec sa jej ale nebáli (aj my deti sme museli pomáhať) a gaštanová plnka, známejšia ako gaštanové pyré, do rôznych koláčov na našom stole na jeseň nikdy nechýbala…

Článok pôvodne vydaný 14. 10. 2008, ale bez obrázkov, teraz doplnený aj o aktuálne informácie.
Pokračovať v čítaní »

WC

aug 052022
 

Bolože to radosti, keď sme konečne kdesi pred Vácom nabehli na diaľnicu M2 a na tachometri sa začali objavovať cifry vyššie stovky. Nedeľné ráno, premávka riedulinká, jacháme v radostnom očakávaní s vetrom o pretek do Chorvátska. Pomaly si zvykám na diaľnicu a naša dvojlitrová Octavia natešene chrumká kilometrík za kilometríkom. Len akýsi kvílivý zvuk ozývajúci sa od kolies nahlodáva moju sebadôveru. Kdesi zastaneme, vravím žene, ktorá ten zvuk znepokojená počúva tiež. A ja potrebujem ísť na WC, vraví mi dcéra spoza uší. Zastali sme teda na akejsi pumpe mne nič nehovoriacej značky…

Pokračovať v čítaní »

dec 142014
 
Veľké Brežany

Škoda, že Maďari nevedia po slovensky, inak by tam človek určite častejšie zablúdil. Z toho mála informácií, čo sa k nám dostane, ma nedávno upútalo, že neďaleko nás máme najstarší románsky kostolík v Maďarsku a v tej istej dedinke aj lesnú železničku, nuž naštartoval som nášho Bura a šlo sa…
Pokračovať v čítaní »

feb 242010
 
 24. 02. 2010  Publikoval 8:15 Domovina Tagged with: , , ,  Bez komentárov »
Bunker nad Krtíšom

Koncom vlaňajšieho roka nebolo skoro dňa, aby sme si so synom nepozreli na DVD aspoň jednu z dvadsiatich častí kedysi veľmi obľúbeného poľského seriálu Štyria tankisti a pes. Pohltilo nás to natoľko, že sme si v nedeľu, 15. novembra 2009, zašli pozrieť jednu z posledných pamiatok na druhú svetovú vojnu neďaleko Krtíša…
Pokračovať v čítaní »

jan 022010
 
Pohanský vrch

Kto žije v našom kraji, odmala počúva o tajomnom vrchu v závere plachtinskej doliny pod menom Pohanský. Bujná fantázia zvádza k predstavám krvavých obiet na kamenných oltároch blčiacich ohňom dlho do čiernej noci. Vieme však, že naši predkovia v časoch predkresťanských žili v súlade s prírodou neubližujúc jej a takýmto spôsobom ani sebe navzájom. Osídlenie vrchu je však omnoho staršie a siaha do čias starých Grékov…
Pokračovať v čítaní »