okt 312023
 

Vedľa mojej záhrady je 4-árová parcela, o ktorú sa roky nik nestará. Raz-dvakrát za rok ju kosím, aby nezarástla krovinami a pred tromi rokmi som ku kolíkom posadil marhule. Bolo ale leto, sucho, ujalo sa ich len zopár. Tento rok som sa rozhodol doplniť výpadky a zvyšok pozemku dosadiť slivkami, ktorým sa tu celkom darí. Za hodinku som mal hotovo…


V nedeľu a pondelok bol Mesiac v znamení býka. Časť rastliny, ktorú býk ovplyvňuje, je koreň. Všetko zasadené v tomto čase je dlhoveké, rastie síce pomalšie, ale pretrvá roky, v prípade stromov desaťročia.

Aj dva mesiace som v mikroténových vrecúškach opatroval kôstky marhúľ a broskýň z obchodu (zo Slovenska, resp. Maďarska), nedávno pribudli aj slivky z neďalekých stromov pri bytovke. Boli držané vo vlhku a čakal som už iba na správny čas. Po obrovskom suchu konečne popršalo, zem nasala vlahu ako špongia, padlo vyše 100 milimetrov vlahy, nič lepšie som si ani želať nemohol.

Susedný pozemok

Susedný pozemok

Žiakom som síce hovoril, že budem sadiť v nedeľu, ale akosi to nevyšlo, nakoniec bol z toho kvôli pobehovaniu po Krtíši pondelok, aj to len k večeru. Kôstky som ale už mal pripravené, premyté, vybral som teda kladivko, pár kolíkov na označenie a za necelú hodinku som mal zasadených niekoľko desiatok ovocných stromov. Zadarmo!!!

Pripravené kôstky

Pripravené kôstky

Stromy sadím z kôstok už roky. Nepresádzam ich, takže korene, ktoré zapustia i do tejto neúrodnej zeme, sa vyvíjajú bez poškodenia. Najmä hlavný koreň, kolový, im nikto neodreže, takže korene zapustia oveľa hlbšie, ako stromčeky, ktoré kúpite v obchode. Dôležité to bude najmä v budúcnosti, kedy bude vlahy ešte menej ako dnes. Takto rozvetvený koreňový systém je až dvakrát objemnejší, ako to, čo vidíme rásť nad zemou. Pre rastlinu je teda koreň oveľa dôležitejší, ako jej nadzemná časť.

Nuž, zatĺkol som teda kolíky dostatočne ďaleko od seba a okolo každého z nich som dookola vo vzdialenosti okolo 50 cm kladivkom povtĺkal do zeme zo desať kôstok.

Na budúci rok to nechám tak. Okolo kolíkov nepokosím a tráva, čo vyrastie, bude mladé stromky chrániť pred páľavou a vysychaním pôdy. Simulácia divočiny a prirodzených  podmienok. Potom ten kúsok zeme okolo kolíka oplotím pletivom kvôli zajacom a srnkám a budem čakať.

Stromky sadené z kôstok a chránené pletivom, 4-ročné

Stromky sadené z kôstok a chránené pletivom, 4-ročné

Takto mi už rastú v mojej záhradke marhuľky i jablonky a hoci sem-tam to niektorý stromček pre nedostatok vlahy vzdá, vždy ich je okolo toho kolíka dostatok a ja sám nemusím vyberať, ktorý nechám rásť a ktorý by mal ísť von. Príroda to rieši za mňa. Darwinova teória v praxi.

Slivky si zvyčajne zachovávajú vlastnosti rodičovskej rastliny, štepiť ich netreba, ostatné stromky mávajú plody zvyčajne menšie a nájdu sa i také, ktorých plody vás ani veľkosťou a ani chuťou nepotešia. Tie treba zaštepiť.

Na jar vysadím i semienka veľmi chutnej hrušky tuto spred obchodu. Tie predsa len vysadím do sadbovačov a zasadím až na budúcu jeseň. Už teraz sa na to teším. 🙂

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.