apr 302017
 
Včelín z paliet

Už som o nich písal pred dvomi rokmi. Vlani v mojich dvoch úľoch pre včielky samotárky pribudlo obyvateľov. Úle som obnovil, vymenil striešky a zakryl severnú stranu obyčajnou sololitovou doskou. Ešte na jeseň som im sľúbil, že im spravím nové, priestrannejšie obydlie…

… ostalo pri sľuboch – do mrazov som musel navoziť do zeleninovej časti záhrady štyri tatrovky zeme (miestami je tu len 15 cm ornice a pod ňou samá skala!). Stihol som to do polovice novembra, kedy začalo mrznúť a pršať či snežiť. Po operácii naozaj slušný výkon…

Obnovený úlik

Obnovený úlik

Zemina

Posledná fúra pred presunom na vedľajší pozemok

Čo som stihol, bolo natretie drevených paliet jedlým slnečnicovým olejom, postavenie základu z tehál, vyplneného borovicovými šuškami a hoblinami, nachystanie všetkého potrebnéhomateriálu, ba aj striešku som si už bol pripravil, len ten čas poskladať to dohromady, toho akosi nebolo… Prikrytý základ odpočíval pod snehom do jari.

Natreté palety

Natreté palety

Pred zimou

Pred zimou

Včelín z paliet

Pred dokončením striešky

Omínalo ma to celú zimu. Nevediac sa dočkať, využil som nezvykle teplé a suché obdobie od polovice marca a výsledkom sa nadchýnam každý deň.

Prví návštevníci

Prví návštevníci

Bol najvyšší čas, staré úle praskali vo švíkoch. Včiel sú už stovky a bolo badať, ako lietajúc po záhrade hľadajú akúkoľvek štrbinku, kam by zniesli svoje vajíčka.
Ešte som hmyzí hrad ani nedokončil, stačilo doň vložiť pár PET fliaš s trstinou a už sa sem začali sťahovať. Bolo ich toľko, že nebyť ich mierumilovnosti, dokončenie by neprichádzalo do úvahy. A nasťahovali sa sem aj iní obyvatelia – cvrčky a tiež jašterička s odtrhnutým chvostíkom. Malo to teda význam a zvieratkám to chýbalo.

Ešte niečo. Vlani som dokúpil susedný pozemok, 4 áre oráčiny, ktorú som hneď po kúpe zrotavátoroval a vysial na ňu facéliu a semená divokej lúky. Malo to obrovský úspech. Toľko hmyzu som ešte nevidel! Preto aj tento rok nechávam pozemok voľný – facélia sa sama vysiala a o mesiac tu bude včelí raj…

Len keby tu v okolí nebolo toľko chemizácie. Strieka jeden, druhý, tretí a vietor to roznáša na všetky strany. Málokto to mieša v presnom pomere a aj keby chcel, nepostrieka len to, čo chce, ale vlastne všetko vo veľkom okruhu, často neodborne, keď fúka vietor, či keď rastliny kvitnú (to je pre včely hotová skaza), bez akejkoľvek chemickej ochrany očí či dýchacích ciest, ako keby to bola neškodná vodička, ktorej sa možno i napiť… Nemajú toho dosť v potravinách z obchodu? Všetko sú to jedy a nikto presne nevie, s akým dosahom na naše zdravie či schopnosť reprodukcie…

Ale súčasné poľnohospodárstvo nikdy nebolo ekologické a záhradkárske osady boli vždy zdrojom veľkého znečistenia. Za plotmi záhrad nájdete kilometre všelijakých umelohmotných fólií, špagátov, tisíce fliaš a plechoviek od čohokoľvek, bordel od výmyslu sveta. Každý rok sa mi podarí vyhrabať zo zeme za plotom, kde som tiež čo-to posadil, množstvo odpadu. Čistievam aj celé okolie záhrad popri plote a vždy žasnem nad necitlivosťou ľudí k prírode. Taká vychádzka do okolia sú priemerne 2!!! vrecia odpadu.

Ako národ sme voči svojej vlasti, zemi na ktorej žijeme, neuveriteľne bezohľadní. Alebo to má za odmenu, že sa nám tu tak „darí“?

Ale rozčuľovať sa nemá cenu, sám to nenapravím a kým to ľuďom v hlavičkách konečne dôjde… História neraz ukázala, že bolo prineskoro.

Pár fotografií zo stavby hmyzieho hradu:

Bez strechy a bokov

Bez strechy a bokov

Vrchné poschodie

Vrchné poschodie – PET fľaše s trstinou, šušky a hobliny

Zadná časť

Zadná časť – ukladaním sa zmestí viac materiálu

PET fľaše

PET fľaše vykladané trstinou

Pod strieškou

Pod striešku sa vošiel celý balík trstiny širokej 1 m rozstrihaný na dĺžku 25 cm.

Príprava substrátu

Príprava substrátu na zelenú striešku

 

Ukončenie striešky

Ukončenie striešky – agátový kôl s kokosovými rohožami bránia upchaniu odtoku

Keramzit

Keramzit na koncoch

Skalné ruže a rozchodníky

Skalné ruže a rozchodníky

Hotovo

Pribudli aj suchomilná tarička, suchobyľ a kostrava

Spotreba materiálu:
KONŠTRUKCIA
12 plných tehál,
4 staré palety 80 x 100 cm,
4 veľké duté tehly omazané ílovou hlinou,
nejaké doštičky,
4 sololitové dosky zo starej skrine na ochranu vonkajších stien,
náter – jedlý slnečnicový olej.VÝPLŇ
20 PET fliaš vyplnených trstinou a osadených do sadry na spodku fliaš,
1 balík trstinovej rohože 6 x 1 m rozstrihanej na 25 cm,
30 – 40 kusov starej škridly,
3 vrecia kôry zo stromov,
1 vrece hoblín,
2 vrecia borovicových a smrekových šušiek.STRECHA
1 stará paleta 100 x 120 cm,
1 hranol 10 x12 cm dlhý 110 cm,
4 dosky na obrubu široké 20 cm,
12 uholníkov,
2 igelitové obrusy a zemná fólia cca 120 x 140 cm,
1 agátový kôl,
4 použité kokosové rohože rozstrihané na polovice.SUBSTRÁT (vysoký 10 – 12 cm, objem cca 130 litrov)
záhradná zemina 40 %,
piesok 15 %,
kompost 15 %,
keramzit 15 %,
perlit 15 %.

RASTLINY
vysadené druhy rozchodníkov, lomikameňov a skalných ruží,
vysiata tarička, suchobyľ, kostrava…
VIAC o rastlinách na streche

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.