jún 042009
 
 4. 06. 2009  Publikoval 9:41 Záhrada Tagged with: , , ,
Mulč

Mne pomáha chrániť priesady pred vysušením pôdy, čo má v takých suchách, aké sme spoznali za minulé roky, veľký význam. Na jar materiál nasteliem a na jeseň ho zarýľujem do pôdy. Je to polovičné riešenie, uvažujem preto nad komplexnejším spôsobom…

Zadal som do Gúgla výraz MULČOVANIE a hneď prvý odkaz ma zaujal. Hľadal som tam teda ďalej. Klikol som na odkaz prírodná záhrada a veľmi som sa potešil. Spomína sa tu nastielanie bez toho, aby sa do pôdy výraznejšie zasahovalo.

S Ľubom sme o takomto spôsobe uvažovali už dávnejšie a rozmýšľali nad tým, že by sa to oddalo vyskúšať. Pôdu nerozrúšať, nerýľovať, neorať, ale organickým materiálom dokrmovať a siať či sadiť do takto obhospodárenej zeme. Tak, ako je to práve na tomto webe výborne popísané.

Videl som to u Romana, ďalšieho nášho kamaráta. Robil tak už v čase, kedy som ja na záhradu vozil károu vo veľkom 50-litrovom plastickom sude denne stovky litrov vody. On, podobne ako môj otec, polievať nemusel. Ani neoral a ani nerýľoval. Na jar rozhrabal vrstvu vlaňajšej slamy a všetko posial, posadil do takto „pripravenej“ zeme. Keď rastlinky vzišli, popretŕhal ich a nastlal novú nádielku slamy. Volal to, ak ma pamäť naklame, bezorebný spôsob hospodárenia.

Myslím si, že v mojich podmienkach by tento spôsob priniesol úspech. Zem mám pieskovo-hlinitú, veľmi priepustnú. Keď nám ženina starká dala polovičku svojej záhradky, veľmi som sa čudoval, že som zo začiatku nikde nevidel dážďovky. Nemali čo žrať, nebolo ich. Dnes mám v zemi hady, a nie dážďovky. Rokmi sa kvalita pôdy zlepšuje, pôdu neustále dokrmujem organickým materiálom, ale zmeny skoro nebadať.

Toho roku som nastielal kombináciou kartónu a slamy (pozri si dole ALBUM). Medzi riadky, na súvislejšie plochy som pokládol pásy kartónu a tesne k rastlinkám a do medzier, kam kartón nedočiahol, som podával slamu. Kartón mi ušetril slamu a efekt je v podstate ten istý – vlaha sa drží v pôde. K plánovanému zámeru to ale nepostačuje. Pôda potrebuje oveľa viac humusu.

Už na rok by som chcel veľkú časť záhrady nastielať – najlepšie slamou, ktorá sa pomaly rozkladá. Hovorme tu o komplexnom mulčovaní. Budem potrebovať viac slamy, doteraz stačilo 7 – 8 balíkov pod priesady, teraz budem musieť zohnať, na začiatok, tridsať balíkov. Uvidíme 😉

ALBUM

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.