júl 032011
 
 3. 07. 2011  Publikoval 9:59 Záhrada Tagged with: , , ,
Slamodom

Už dva roky rozmýšľam nad domčekom v záhrade. Po dlhšom zvažovaní alternatív (váhy to majú ťažké) som sa predsa len rozhodol a začal s prípravami. O dôvodoch pre a proti a o tom, ktorá z možností v myšlienkovom boji nakoniec zvíťazila, sa rozpíšem práve teraz…

Keď som prišiel na miesto môjho terajšieho pôsobiska, mal som potrebu dopestovať si akú-takú zeleninu pre vlastnú potrebu. Pri Zvolene som mal 2 áre, nuž zvykol som si hrať sa na záhradníka.

Po prechodnom záhradníčení na fľaku zemičky pri škole sa stará mama mojej budúcej ženičky uskromnila a prepustila nám 2 áre, polovicu svojej parcely v neďalekej záhradkárskej osade. Pred 5-timi rokmi, krátko pred smrťou, nám ju prepustila celú.

Dnes už hospodárime na 8-ich ároch, pretože zomrel aj náš sused odvedľa.
Neraz som si v tomto peknom kútiku prírody užil svoje. To či dážď, či fujavica, blýskavica, či zima zimúca – všetko človeka učilo trpezlivosti. Veď čas neraz robotu súril, nebolo kedy obzerať sa po oblakoch. I vody zo strechy by bolo, nebolo by jej treba toľko zo studne ďalekej vláčiť a tiež náradie by sa v nej dalo skladovať. Domček akýsi, skromný, maličký javí sa viac ako predtým nevýslovnou potrebou.

Do úvahy prichádzalo niekoľko možností:
1. Drevená chatka obitá doskami
Môj otec odjakživa užíva na záhradke pri Krtíši malú doštenú chatku o rozmeroch 2×2 metre a veru neraz nám preukázala výnimočné služby. Tu však chcem spraviť o čosi väčší príbytok, ktorý by i v zime pri malej piecke pokoj do duše vlial a potrebu celoročného bývania uspokojil. Na to chatrč obitá doskami jednoducho nepostačuje.

2. Hotová chatka, unimobunka, náves z nákladného auta (V3S), obytný príves (maringotka)
Toto by bola tá najsamlepšia alternatíva z hľadiska mobility. Keď sa ti zunuje miesto, kde si sa rozložil, poberieš sa inam. Ale podobne ako v predošlom prípade i tu ma odstrašovala predstava rozpálených stien alebo naopak zimy, keď v piecke náhodou vyhasne. Aj cena bola neraz privysoká za skoro vždy prestarnutý materiál, nuž aj s touto lákavou myšlienkou som sa rozlúčil.

3. Zrubová chatka
Tepelný komfort je síce v takejto stavbičke vyšší, ale aj náklady na čas i peniaze sú niekoľkonásobne vyššie. Iným dôvodom na opustenie tejto možnosti bolo, že ak by mal mať zrub „prírodný charakter“, bolo by potrebné naváľať guľáčov neúrekom, ale popri školskej robote na to nebolo času a teraz, keď stavať by už bolo treba, plytvaním sa mi vidí vyhľadávať ich a zvážať na jedno miesto.
Jeden novolazník tu nedávno kúpil hotový storočný zrubový senník, rozobral a premiestnil ho na svoj dvor. I ja som sa podobnou myšlienkou ešte donedávna zapodieval, celý internet poprezeral, sypárne i senníky od výmyslu sveta zháňal, ale diaľka na dopravu priveľmi bola náročná. I tu od jednej dobrej duše som mal donedávna čosi podobné zajednané, neskôr ale názor zmenila a ja som začal pochybovať o tom, že sa mi domček toho roku podarí spraviť.

4. Hlinený dom
U Ľuba si posedím skoro každý týždeň a veru mu neraz závidím, v akom dome býva. V lete príjemne chladí, v zime hreje, pravda, pokiaľ sa v ňom kúri. To robí hlina, váľky. Neraz sme veru uznali múdrosť a šikovnosť našich predkov.
No aj táto lákavá možnosť sa stala nereálnou. Zháňať a navážať toľko hliny, potom ju ubíjať po vrstvách, medzitým čakať týždeň-dva kým preschne, nedá sa, toľko času niet…

5. Domček zo slamených balíkov
Keď som predminulú zimu blúdil internetom, našiel som zmienku o domoch zo slamených balíkov. Najprv som, ako asi väčšina ľudí, zapochyboval o niekoho zdravom rozume, ale potom som sa zadíval na krásu slamených obydlí, dozvedel sa o výhodách takéhoto bývania a spozornel som. Niečo som si naštudoval, aj na workshop som sa vlani do Zaježovej vybral, tam dve stavby zo slamy pomáhal zhotoviť, skúsenosti nabral. U Alenky, kde sme saunu zhotovovali, na lúčke pri dome objavil som malý domček, ktorý sa mi hneď zapáčil (je to ilustračná fotografia k tomuto článku).

Bol to prvý skutočný slamený domček, v ktorom som bol. Vonku spara, horúce letné poobedie, počasie „na skapanie“ a v ňom chládok, vôňa, príjemne. Niečo ako očarenie som vtedy prežíval. Postavil ho Alenkin bývalý priateľ ako jeden z plánovaných hosťovských domčekov.

Ale práce veľa sa mi na zhotovenie takéhoto príbytku ešte pred mesiacom videlo, ani so slamou a jej zháňaním pred rokom som šťastie nemal (pršalo skoro stále), už to teda vyzeralo, že i tento rok budem len po zdravom vzduchu behať, keď tu…

Pred asi mesiacom som opäť zablúdil na zaježovské stránky a tam som náhodou objavil stavbu domčeka pri čističke vody, ktorá ma svojou jednoduchosťou na spôsob samonosnej konštrukcie nesmierne zaujala.

Domček pri čističke

Domček pri čističke

https://zajezka.sk/sites/default/files/P1160166_0.JPG

Už bol chrobák v hlave! Do toho pred týždňom v piatok, po nepríjemných koncoročných vrieskačkách v škole, narazil som cez Gúgl na web tohto chlapíka s pomerne presným popisom stavby a až on ma presvedčil, že sa to dá. Pomerne neskoro mi došlo, že to je ten istý človek, ktorý staval aj tú stavbičku u Alenky. Pozrite si jeho fotoalbumy postavených stavieb, alebo si mrknite, ako býva a isto mi dáte za pravdu.

A teraz hor‘ sa do roboty!

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.