jan 182021
 

Táto stavbička spĺňa svoj účel už druhý rok, už dva roky poskytuje domov ďalším stovkám včielok v mojej záhrade, zaradiac sa k trom väčším a už predtým popísaným úľom, a predsa sa o nej zmienim, hoci najmenšej, pretože bola v niečom skutočne nová, objavná a z toho dôvodu aj môjmu srdcu najbližšia…

Rok 2019, skorá jar. Cestou do záhrady míňam rokľu, v ktorej končí množstvo ľuďmi navyhadzovaného odpadu (paradoxne máme o sto metrov ďalej novučičký zberný dvor) a na jednej z hromád tróni tmavohnedý nočný stolík. Napadlo mi to až cestou zo záhrady, prinútilo vyštverať sa na tú haldu odpadu a vrátiť sa s ním naspäť do záhrady – veď tomu stačí spraviť striešku a úlik je hotový!!!

Od tej chvíle som pokoja nemal – kým predtým som telo úlika zbíjal z paliet, dosiek, tu nič také netreba, tu to mám rovno hotové, bez starostí…

Každý rok sa snažím včielkam rozšíriť ubytovacie kapacity v mojej záhrade, a hoci časť trstiny v starých úlikoch ostáva nevyužitá (dutinky sú zaplnené, včielky sa z nich nevyliahli a mladušky ich nečistia), včiel takto pribúda a pribúda. Len tej roboty s tým! Nuž nečudo, že mi táto spásna myšlienka doslova nedala spať.

Stolík ako nový, poctivý masív hádam zo 60-tych rokov, nie drevotrieska ako dnes, nič mu nechýbalo, ani namoknúť nestihol. Odkrútil som nožičky, položil ho na dve agátové dosky, obalil ho drevotrieskou a aby voda doň nezatekala, spoje na rohoch ochránil lištou (L profil). Nepodarenou priamočiarou pílou dokriva vyrezal na dvierkach otvor, ochránil ho pletivom pred náletmi vtákov, spravil poličku, natrel slnečnicovým olejom, prirobil striešku, vnútro vyložil trstinou, ktorú som mal ešte od roka, z tehál naukladaných na seba spravil podstavec a vysadil rastlinky na striešku. O pár dní som sa už z neho vytešoval a ako to u mňa býva dobrým zvykom, včielky ho podľa pachu oleja našli ešte pred dokončením.

Dvierka sa pre istotu dajú zatvoriť háčikom

Polička chýbala – dorobil som ju, aby sa trstina v PET fľašiach ľahšie ukladala a tlak na spodné rady zmenšil

Ochrana hlavne pred ďatľami

Dno striešky je z bukasovej dosky taktiež z vyhodenej skrine

22. 4. 2019 – hotovo

Osadenie už pripravenou trstinou trvalo asi hodinku

Jediné, čo som ešte neskôr spravil, bolo natretie prednej steny bielym latexom, aby slnko na úlik zbytočne nepálilo…

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.