jún 162015
 
Búdky

Ak budete brať nadpis článku vážne, ste na správnej adrese. Návodov na výrobu vtáčej búdky som na nete pár našiel, ani jeden ma však neuspokojil. Pridávam sem teda ešte jeden návod, ale poriadny a najmä poriadne jednoduchý…

Na Slovensku sú tisíce záhradkárov a mnohí túžia po vtáctve v záhrade. Ja tiež. Ale predstava pracného zhotovenia búdky väčšinu odradí už na začiatku. Mňa tiež.

Začiatkom mája som od otca dostal nedokončenú búdku. Chýbala jej strieška a otec takú širokú dosku poruke nemal. Chvíľu som ju obchádzal v pivnici a rozmýšľal:
– Otec má vyše 70 rokov a ešte sa mal chuť trápiť s búdkou. Prečo by som to nezvládol tiež?

Začal som pátrať po nejakom šikovnom návode. Internet nepomohol a keď som našiel toto video,

viac mi už nebolo treba. Našťastie som si spomenul na jednu moju knižočku, kde by nejaký návod na výrobu búdky podľa mojej pamäti mal byť. Knižku som našiel, návod v nej bol a ešte aký jednoduchý! Stačí totiž dvojmetrová doska, z ktorej sa narežú diely podľa rozmerov v tabuľke a obrázku, tie sa zbijú dovedna a búdka je o 2 hodinky hotová (spolu s náterom ľanovou fermežou). Postup poskladania je zhodný s tým vo videu.

Táto brožúrka má názov Ako do prírody – JAR a je od pána Miroslava Dužíka (vydal Perex K + K, 1. vydanie, Bratislava 1992, ISBN 80-85599-11-2).

Rozpis napílenia dosky

Rozpis napílenia dosky

 

Prvých 5 dielov je rovnakých, štvrtý má vletový otvor, piata je strieška.
6. a 7. diel sú dno a zasúvacia doštička primontovaná zvnútra o strechu búdky (ako vo videu).
8. diel slúži na zdvojenie vstupu – ochrana pred mačkami a kunami (malý sýkorník ho nemusí mať).

Sú teda 3 typy búdok:
1. malý sýkorník (určený pre sýkorku belasú, sýkorku chochlatú, sýkorku uhliarku, sýkorku čiernohlavú a sýkorku horskú),
2. veľký sýkorník (pre sýkorky všetkých druhov, muchárika bielokrkého, muchárika čiernohlavého, krutohlava obyčajného, vrabca poľného, vrabca domového, brhlíka obyčajného, žltochvosta hôrneho a červienku obyčajnú),
3. škorečník (pre všetky už uvedené druhy vtákov, škorca, dudka obyčajného a kuvika obyčajného).

Záleží už len na hrúbke dosky, ktorú tabuľku treba použiť.
Ak máme dosku širšiu, môžu sa z nej zhotoviť veľký sýkorník alebo škorečník, ak máme dosku užšiu, zhotovíme malý sýkorník.

Najužšiu dosku, akú môžeme použiť, je doska široká 14,5 cm, ale ja som použil aj 13 cm širokú. Sýkorkám tam bude tesnejšie, ale určite nie tak tesno, ako u kamaráta, kde si spravili hniezdo v zhrdzavanej trubke s priemerom 5 cm!!! A potom, nikdy neviete, čo si taká sýkorka vyberie…

Postup som vyskúšal a z odpadového dreva, čo som v záhrade roky opatroval, sám nevediac načo, som vyrobil už asi pätnásť búdok. Všetky som rozdal, okrem tej jedinej – otcovej…

Viac sa dozviete z letáčikov, ktoré k búdkam prikladám:
1. Malý sýkorník – letáčik – Pdf, 110 kB
2. Veľký sýkorník – letáčik – Pdf, 114 kB

Aktualizácia 6. 4. 2016:
Do konca minuloročnej jesene som dokázal popri svojich povinnostiach spraviť asi 30 búdok. 7 búdok visí za plotom mojej záhrady, ostatné som porozdával. Ku každej som priložil letáčik a 2-metrový kus drôtu s izoláciou, aby nepoškodil strom, na ktorý búdku ľudia umiestnia.

Prvé búdky

Prvé búdky Otcova je najvyššie – tá je veľký sýkorník, moje sú malé sýkorníky

Odnímateľné veko

Búdky majú odnímateľné veko

Zavesenie

Zahnutý klinec zaisťuje striešku, očká slúžia na uchytenie izolovaným drôtom o strom

Vnútro

Ak nemáme nehobľovanú dosku, steny zdrsníme kladivom – mláďatám sa bude ľahšie vyliezať von

Otvor

Dosku zdrsníme aj pod otvorom – vtáčikom sa bude ľahšie dosadať

Prvé búdky

Prvé tri moje búdky

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.