apr 172009
 
2+2 matematika pre deti

Dobrá vec sa podarila, môžete ju využívať. 2+2 Matematika pre deti na I. stupni ZŠ, hravá, príťažlivá, bezstresová, veľmi vhodná na interaktívnu tabuľu a navyše teraz už aj v slovenčine…
Článok bol aktualizovaný 7. 11. 2016.

Sľúbil som, popracoval a výsledok si môžete stiahnuť z tohto miesta. Má 17 MB. Originálne verzie programu sa dajú sťahovať zo stránky funnymathforkids.com. Chýba tam však slovenská verzia. Hoci som viackrát oslovoval autorov programu, nedočkal som sa ani oficiálnej slovenskej verzie programu a ani odpovede. Napriek tomu sa malou úpravou dá používať aj na našich školách. Ukážem, ako…

Matematika, ktorú som pripravil nielen pre svojich žiakov, je teraz kompletne po slovensky. Opravil som slovenský preklad z poľštiny a nahovoril zvukové súbory.

Z vlastnej skúsenosti tvrdím: ak nemá dieťa ktovieaký vzťah k matematike, používaním tohto softvéru sa istotne zlepší.

Program je FREEWARE, zdarma a voľne šíriteľný, takže ak ho budete propagovať vo svojom okolí, budeme všetci len radi.

Program beží pod všetkými verziami operačného systému Windows.

Ukážka 1

Ukážka 1

Ukážka 2

Ukážka 2

Ukážka 3

Ukážka 3

Ukážka 4

Ukážka 4

INŠTALÁCIA je síce manuálna, ale nie zložitá.
Súbor mat22.zip otvorte. Ako prvý použite inštalačný súbor 2+2_2.1a_pl_setup.exe. Tým program nainštalujete. Pobeží vám, ale po poľsky. V nastavení programu sa síce dá nastaviť slovenčina, ale zvuk bude poľský.
Preto si musíte do programu skopírovať slovenské zvukové súbory. Tie nájdete v zložke Antek. Ako?

Program máte nainštalovaný na systémovom disku (C:), v zložke Program Files/2+2 v.2.1a. Zložku Antek prekopírujte do zložky vocal.

Ako poslednú vec musíte nahradiť súbor text.ini na systémovom disku (C:) v zložke language/Slovensky súborom rovnakého mena, ktorý ste si stiahli z tejto stránky. Ak by ste tak neurobili, text by bol niekedy značne odlišný od hovoreného slova. Keďže nám u malých detí ide aj o čitateľskú zručnosť, rozhodne to odporúčam. Deti si to čítajú, je to súčasť hodnotiaceho procesu.

Na záver inštalácie zapnite program a v nastaveniach programu nastavte slovenský jazyk a hlas lektora Anteka.

Nastavenia programu

Nastavenia programu

Samozrejmosťou by malo byť aj nahliadnutie do Pomocníka. Ukáže vám, ako nastaviť v ponuke príkladov číselnú množinu, a ktorou budú deti narábať a ako zahrnúť do množiny aj nulu (pozri obrázok). To si deti budú vedieť nastaviť aj samé, len im to treba ukázať – sú to tie čierne rámčeky vedľa tlačidiel.

Zadávanie číselných množín

Zadávanie číselných množín

Používali sme už český program Matematika od Karla Kozderu, prešli sme si aj Ferdu 1, ktorého máme z podporného balíka od Infoveku, ale v oboch existuje časový limit pri každej úlohe alebo príklade. Tu nič také našťastie nenájdete a ja sa teším, ako zareagujú deti, keď zo slúchadiel budú počuť hlas svojho učiteľa ;-)))

Budem rád, ak sa vám 2+2 Matematika zapáči a budete ju s deťmi využívať hoci aj doma. My sa v pondelok na prvej hodine vyrojíme do učebne a budeme sa hrať. Lebo ak som niekedy videl niečo hravé v oblasti výučbového softu, tak tento programček bude určite kdesi na poprednom mieste – príťažlivá grafika, pekná hudba, nenáročná obsluha a rôznorodosť úloh, to sú ďalšie klady tejto aplikácie vhodnej pre deti na I. stupni základnej školy. Pokiaľ by ste mali v triede navyše aj interaktívnu tabuľu, deti majú o zábavu s matematikou postarané…

Na záver vám prajem veľa radostných chvíľ s našou 2+2 Matematikou pre deti. Veď matematika nemusí byť na našich školách vždy tým povestným strašiakom…

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.