apr 132009
 
 13. 04. 2009  Publikoval 8:15 Informatika Tagged with: , , , ,
Webdesign

Ceny kníh sú vysoké, právom nariekame. Učiteľ, a nekúpi knihu? Predsa len som si jednu minulý týždeň kúpil…

Vynikajúca kniha! Steve Krug: Webdesign. Nenuťte uživatele přemýšlet!

Hoci od prvého vydania uplynulo už skoro desať rokov, toto je jej druhé, prepracované vydanie. Chodia mi katalógy od Computer Press-u, takže som „v obraze“; už dávnejšie som mal na knižku zálusk, ale keď na vás pozerá z výšky police v kníhkupectve, môžete si ju prelistovať, je to o inom. Nuž som ju kúpil.

Je hodnotná tým, že je názorná a ako sa v úvode knihy píše, pri tvorbe aj posudzovaní webstránok sa dovoláva zdravého sedliackeho rozumu a učí ho v danej oblasti používať.

Chápem, že je to svetový bestseller, písaná jednoducho a zrozumiteľne, doslova pre každého. Prečítal i naštudoval som si veľa odborných kníh, ale táto je „čítavá“, ak vás tvorba stránok zaujíma, neodtrhnete sa od nej, pokým ju z ruky nepustíte. Tak i ja. Žena síce frfľala, ale ja som musel… musel… musel…

PREROBIŤ SVOJ WEB.

Sám som nebol spokojný s jeho pôvodnou vizážou a funkčnosťou. Podľa návštev na stránkach som zistil, že asi tretina návštevníkov sem prichádza cez Google, menej ako tretina z rôznych verejných i neverejných diskusných skupín, kde dišputujem o kadečom a najviac návštevníkov ide priamo na vec vyťukaním www.pierog.org. A práve domovská stránka sa prejavila ako brzda. Málokto totiž využíval možnosti navigácie. Mätúce boli dva podobné panely nad sebou, oba s navigačnými prvkami. Kým jeden poskytoval základné možnosti (Hlavná ponuka, dnes umiestnená v horizontálnom paneli pod logom), druhý mal slúžiť na pohyb v čitateľských Rubrikách. Zistiac, že Hlavná ponuka je zameraná viac na funkčné možnosti, z hľadiska redakčného systému sú najdôležitejšie Rubriky. Veď to tu je hlavne o článkoch… Modul Rubriky som teda presunul na miesto Hlavnej ponuky a Hlavnú ponuku „spanelizoval“ pod logo.

Registrovaní návštevníci postupne zisťujú, čo získavajú registráciou – plný prístup a viacero služieb navyše. Napriek tomu som niektoré prvky, ktoré boli doteraz neregistrovanému návštevníkovi neprístupné, presunul a sprístupnil aj pre neho. Časom ich zase prekryjem, prečo, uhádnite.

Teraz som spokojnejší. Steve by možno bol spokojný tiež. Ale to sú podružnosti. Dôležité je, ako zareagujete vy – návštevníci, či budete spokojní so stránkami vy sami. Ja som sa pokúsil splniť len to, čo som sám cítil v kostiach, ale Steve to aj pomenoval a vynikajúco vysvetlil.

Viem ešte o jednej chybičke krásy, ale o tom až niekedy inokedy. Teraz idem opláchnuť vedrom vody svoju milú polovičku, veď je predsa veľkonočný pondelok! 🙂

VIAC O KNIHE

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.