Od jesene roku 2014 som učil fyziku na druhom stupni našej školy, t.j. šiestakov až deviatakov. V siedmom ročníku sme mali zaujímavú tému – meranie niektorých fyzikálnych veličín vlastnoručne zhotovenými prístrojmi vonku v prírode. Pred vyučovaním a cez víkend chodili so mnou žiaci (dobrovoľne!) odčitovať údaje – smer a rýchlosť vetra, vlhkosť a teplotu vzduchu a množstvo zrážok. Jedine tlak vzduchu bol kvôli vode používanej v barometri meraný v triede. Robili sme to pod cintorínom vedľa školy. Následne sme naše merania porovnávali s predpoveďami počasia na týždeň dopredu. Prvé merania prebiehali koncom zimy v r. 2015. Mali sme na to dostatok času, fyziku sme mali dvakrát do týždňa. O rok neskôr mi práve u siedmakov znížili úväzok na jednu hodinu a hoci snaha bola, už to bol len odlesk zašlej slávy…
Na meranie množstva zrážok sme mali podľa návodu v učebnici zhotovený veľmi nepresný odmerný valec.
V záhradkárskych potrebách zhodou okolností predávali zrážkomer, ktorý meral presne – obyčajná plastová nádoba s dielikmi po 1 mm. Neodolal som.
Každý záhradkár viac-menej dokáže odhadnúť, koľko napršalo. Stačí pozorovať zabudnuté vedro, či mláku vody. Je to preňho aj užitočné – väčší dážď usporí námahu pri polievaní, alebo odradí od presádzania či okopávania. Vzal som teda paličku, zastrúhal koniec, pichol do zeme a na obrobený koniec nastokol zrážkomer. A hoci mi ten prvý na jeseň pukol po zamrznutí vody v ňom, neodradilo ma to. Kúpil som ešte jeden a od mája 2017 si vediem aj záznamy o nameraných zrážkach v mojej záhrade, ktoré spracúvam aj vo forme jednoduchého grafu a krátkych poznámok o danom roku.
Problémom je samozrejme zimné obdobie, zrážky vo forme snehu. Špeciálne zrážkomerné stanice pracujú na princípe rozpustenia snehových vločiek dopadajúcich na kovovú platničku, z ktorej stečú do odmerného valca a zmerajú ho s presnosťou na desatinu milimetra. Údaje posielajú priamo na web SHMÚ. Sú ale veľmi drahé, cena začína na 700 eurách. Mám to šťastie, že jedna z troch-štyroch zrážkomerných staníc v okrese je o dolinu ďalej, nuž používam údaje z nej. Vlani v lete mala niekoľko mesiacov výpadky a bál som sa, či bude naďalej funkčná, nuž som napísal do Slovenského hydrometeorologického ústavu. Opravili ju a odvtedy nemala poruchu.
Pridávam sem teda tabuľky meraní v dokumente LibreOffice (alebo OpenOffice):
Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.