jan 182012
 
Euro

Na starých stránkach som mal po prihlásení aj blok s novými článkami zo serveru Webnoviny.sk. Ten má zas na svojich stránkach blok s novými článkami zo serveru Podnikam.sk. A tam som sa začítal do článku 5 dôvodov, prečo sa živiť podnikaním. Nemal som ho čítať…

Všetky negatívne dôvody na opustenie stáleho zamestnania v školstve sa tu nachádzajú v miere vrchovatej, preto mi nedá, necitovať z neho. Väčšinu článku prevezmem, lebo sa bojím, že mi na stránke pribudne zase jeden hluchý odkaz:

1. Potreba sebarealizácie
Mnohým ľuďom nestačí pracovať na jednom mieste, dostávať rovnaký plat niekoľko rokov. Aby došlo k zvýšeniu platu u svojho zamestnávateľa, musia pracovať dlhšiu dobu, musia žiadať o zvýšenie aj niekoľkokrát a častokrát ich práca ani neuspokojuje, ak aj prezentujú svoj názor svojmu zamestnávateľovi, ten to nemusí vždy prijať. Vo firmách väčšinou fungujú zabehnuté spôsoby, ktoré sa len ťažko menia. Riešením tohto problému môže byť podnikanie. Podnikanie prináša možnosť, že človek môže realizovať svoje predstavy, robiť veci podľa seba, nemusí si od nikoho pýtať dovolenie.

Môj komentár
Plat za toľkú robotu smiešny, akurát pred Vianocami vám prilepšia, aby sa príbuzní nemuseli hanbiť za to, že nemáte na darčeky.
O slobode a individualite učiteľa nehodno ani hovoriť. Lojalita, servilnosť a konformnosť sa plížia školskými chodbami ako kysličník uhličitý v triede plnej detí a to aj v hlbokých popoludňajších hodinách. Tu sa viac ako inde oplatí pretvarovať sa. A mať vlastný názor? Kto už len z učiteľov si ho môže dovoliť? A načo? Skostnatenosť školského systému je už dávno príslovečná. Školský systém reaguje na potrebu zmeny samodeštrukciou.

2. Samostatnosť a nezávislosť
Veľa ľudí sa rozhoduje pre podnikanie z dôvodu, že im už vadí pracovať pre niekoho a počúvať jeho príkazy. Ak podnikáte, naopak, rozhodujete sa samostatne a nezávisle. Avšak za svoje rozhodnutia nesiete aj zodpovednosť. Hlavne nezabudnite na to, že v podnikaní si musíte zákazky nájsť sám.

Môj komentár
Tento bod súvisí s bodom 1. Doplním len, že je úplne jedno, ako kvalifikovaný učiteľ ste. Do laptáku (= pozoru) vás v škole postaví aj upratovačka, ak je v tej správnej rodinnej konštelácii ovládajúcej školu samotnú.

3. Dosahovanie vyšších príjmov
Vidina získania väčšieho množstva peňazí je azda najvýznamnejší dôvod pre začatie podnikania na vlastnú päsť. Ak je človek zamestnaný vo firme, dostáva výplatu v rovnakej výške, vo výnimočných prípadoch mu vedenie môže vyplatiť prémie. V podnikaní výška mesačného príjmu podnikateľa závisí len od jeho šikovnosti. Výška jeho príjmu nie je obmedzená. Na druhej strane je však nutné si uvedomiť aj to, že v prípade neúspechu alebo slabších mesiacov sa mesačný príjem podnikateľa môže výrazne znížiť. Čím viac času a finančných prostriedkov podnikateľ investuje do podnikania, tým viac môže získať.

Môj komentár
O peniazoch škoda hovoriť. Ich množstvo, resp. nedostatok je v školstve dlhodobý problém, na Slovensku asi neriešiteľný. Prečo mám už roky pocit, že sme len sliepkami, ktoré ktosi tam hore na každom kroku ošklbáva?

4. Časová flexibilita
Ďalšou výhodou podnikania je aj to, že podnikateľ si môže rozvrhnúť svoj pracovný týždeň podľa svojich predstáv a nemusí sa podriaďovať režimu, ktorý mu určí niekto iný. Bežný zamestnaný človek musí zavčasu ráno vstať, na istú hodinu sa dostaviť na svoje pracovné miesto, zotrvať tam určitý čas a až po niekoľkých hodinách môže prácu opustiť a venovať sa svojim veciam. Podnikateľ naopak si môže prácu načasovať na dobu, ktorá mu najviac vyhovuje. Nemusí sa obmedzovať, že v konkrétnu hodinu musí byť na určitom mieste a skončiť s pracovnou aktivitou môže tiež vtedy, keď mu to vyhovuje. Táto relatívna časová voľnosť má však aj svoje nevýhody. Podnikatelia, keďže sú za svoje príjmy zodpovední sami, v snahe dosiahnuť dostatočný príjem musia väčšinou pracovať aj vo večerných, prípadne nočných hodinách, častokrát aj počas víkendov. Oproti nim zamestnanci, keď opustia v poobedňajších hodinách svoju prácu, prestávajú na ňu myslieť a môžu sa venovať svojim voľnočasovým aktivitám prípadne rodine v plnom rozsahu. Cez víkend si môžu vyraziť do prírody či na nákupy, zatiaľ čo podnikateľ pracuje alebo premýšľa ako zarobiť a neskrachovať.

Môj komentár
Toto je asi najvtipnejší zo všetkých uvádzaných dôvodov, ale podstatný. Už som spomínal spolužiačku z Nitry, ktorá si klepkala po čele, že vstávame do školy na pol ôsmu. A že by som ponocoval? V školstve som sa za tie roky už veru poriadne vycvičil. A aj pracovný týždeň máme o jeden deň dlhší – milovaná angličtina vo Zvolene nás oberáva už aj o soboty. Stres a naháňačky na tisíce spôsobov sú dnes pre školy charakteristické. Školy v takejto podobe by bolo najlepšie zrušiť.

5. Potreba priniesť niečo nové
Niektorí podnikatelia sú hnaní vidinou, že chcú na svet priniesť niečo nové, niečo čo ľudia ešte nepoznajú, chcú vytvoriť novú značku, nový produkt, ktorý budú všetci poznať. Týmto ľuďom nestačí kráčať po svete iba nečinne, ale sú silno motivovaní niečo po sebe zanechať, vytvoriť meno, zlepšovať sa, zväčšovať a neustále rozvíjať svoje aktivity. Ľudia sú obdarovaní veľkou kreativitou, ktorá sa práve v podnikaní môže najlepšie využiť.

Môj komentár
Tak toto vám v škole nehrozí. Môžete si síce z internetu skopírovať tisíce materiálov, ale ak by ste ich chceli aj tvoriť, bolo by to vždy na úkor čohosi, čo vám raz v budúcnosti bude chýbať – pozornosť vlastných detí, manžela či manželky, ba pri ich výslovnom zanedbávaní aj oni samotní, vlastné zdravie a vnútorný pokoj. Preto sú takéto materiály neraz priam znôškou chýb a nepresností. Tým iba potvrdzujú duševný a telesný stav ich tvorcu. A čo iné sa dá ešte do školstva nového a povznášajúceho priniesť? Pokiaľ by to neboli prasačiny a obskúrnosti z internetu, náš kvitnúci dorast by vás hneď pribrzdil v rozlete.

Článok končí agitáciou vychvaľujúcou oslobodenie sa od zaužívaných nepríjemných stereotypov stáleho zamestnania:
Jedno je však spoločné pre všetkých, ktorí sa rozhodli ísť vlastnou cestou. Je potrebné mať pred sebou vždy svoj cieľ a nenechať sa odradiť. Ak chceme dosiahnuť úspech, bude nás to určite stáť veľa síl, ale na konci môžeme nájsť väčší pocit uspokojenia, aký by sme našli v zamestnaní.

Myslím si, že toto je skutočne základný predpoklad úspechu. Sebadôvera. Preto sa ani ja nevyhýbam myšlienke, že raz príde ten čas…

Foto:
https://ekonomika.pravda.sk/firmy-a-trhy/clanok/542454-euro-padlo-na-trojrocne-minimum/

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.