nov 102011
 
TU ZV

S takýmto povykom sa z čista-jasna ohlasovala I. svetová vojna v Haškovom Švejkovi. Na nás takto ako hrom z čistého neba udrela tento týždeň väčšinou zúčastnených tak vrele milovaná angličtina…

Sedíme spoločne za stolom, raňajkujeme. Nad hlavami sa nám prelievajú slová raňajších správ. Spozorniem pri hlase nášho ministra školstva, vtedy ešte Mikolaja:
– Kto sa z učiteľov I. stupňa rozhodne študovať cudzí jazyk, dáme mu noutbúk, kvalitné učebnice a preplatíme mu aj cestovné náklady spojené so štúdiom.

Dnes, po troch rokoch, už viem, že to vôbec pravda nebola a so znechutením sa zase raz skláňam pred múdrosťou našich predkov – keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú. Pán minister totiž „zabudol“ povedať, že noutbúky nám len požičajú a po našom tzv. vzdelávaní sa stanú majetkom školy, že učebnice budeme musieť vrátiť do knižnice a cestovné sa preplatí iba ak je miesto vzdelávania ďalej ako 80 km a aj to iba tomu, kto nájde love na havarijné poistenie svojho autíčka, takže smola. Obvyklé vytváranie falošných predstáv o tom, ako to v školstve u nás funguje.

Najlepšie je to s kreditmi, ktoré dnes slúžia na prilepšenie si svojho mizerného mzdového ohodnotenia – kredity vraj dosteneme až po skončení štvorročného štúdia, ktoré sa nám zničoho-nič pretiahlo o jeden rok, kedy sa nič nedialo. To sa však pri dnešných neustálych politických zmenách určite nestane – vláda sa vymení možno aj dvakrát a keď sa zo škôl povalia prvé stovky kredity si nárokujúcich učiteľov, niečo už tí hore vymyslia. Vráťme sa však na začiatok…

– To by stálo za pokus, – vravím žene. – Veď do Šiah chodíme súkromne na angličtinu už dva roky. Takto by sme sa aj čosi podučili, aj kvalifikáciu si vylepšili, a to za pár korún.

Rozhýbali sme sa až o pár týždňov, keď vyšiel v Učiteľských novinách článok s podrobnejším výkladom projektu Vzdelávanie učiteľov základných škôl v oblasti cudzích jazykov. Spolu so ženou a ďalšou kolegyňou sme sa vybrali za naším vrcholným manažmentom. Na naše prekvapenie sme boli odbavení behom minúty:
– Ja som už vybrala!, – znela lakonická odpoveď nášho štatutárneho zástupcu.
– A nemohli by sme sa prihlásiť aj my?
– Nemohli! Z každej školy sa môže prihlásiť iba jeden učiteľ, tu je to napísané, – a klepká prstom do tých istých Učiteľských novín, ktoré som si potom doma ešte niekoľkokrát prelistoval, ale túto informejšn som tam za toho pána Fera nie a nie nájsť (bezočivo klamala). Po čase sme so ženou na túto bežnú epizódku nášho každodenného boja o skyvu chleba zabudli a študovať začala naša vybraná kolegyňka. Aké bolo naše prekvapenie, keď sa moja známa z inej školy zmienila o tom, že u ich študujú traja!

Medzičasom sa vedenie našej školy zmenilo a nám na školu volala administrátorka projektu s ponukou pre ďalších učiteľov. Tú sme využili a začali „študovať“.

Toto je moje v poradí už tretie vysokoškolské štúdium, ktoré sa zo mňa snaží spraviť odborníka v pedagogických pavedách. Po kvalitnom a dobre organizovanom štúdiu v Banskej Bystrici to bolo externé štúdium v Nitre, kde bolo cítiť, že im tam iba zavadziame (podľa toho to celé aj vyzeralo), no to, akú dezintegráciu zažívame dnes, je hanba. Z učiteľov robí obyčajné handry.

Prvotnú idylku bezstresového štúdia, v ktorom skúšky nemali byť postupové a záver mal byť formou pohovoru, nahradili prísne kritériá na postup do vyššej úrovne podľa akéhosi nového zákona a vypracovanie asi 40-stranovej záverečnej práce, ktorá určite posunie naše školstvo kvalitatívne aspoň o triedu vyššie. Keď skúšky nespravíte, máte STOP a platíte si jazykovku s možnosťou opakovania skúšky. Keď ani potom test nezvládnete, platíte všetky náklady vynaložené na vaše štúdium. Koho zaujíma, že niet veľmi z čoho? To isté vám hrozí, ak by ste z tohoto tragača chceli vystúpiť a štúdium zavesiť na klinec.

Neviete dokopy nič – kedy začne výučba, kedy budú skúšky a z čoho. Naša skupina napríklad naposledy nevedela ani len to, či budeme robiť testy na úroveň A2 alebo už B1. Pre istotu sme sa „pripravili“ (za pár týždňov:-))))) i na to najhoršie a o pomoc prosili poniektorí aj Alaha. Koho trápilo, že skúšky boli v poslednom týždni školského roka, kedy učiteľ nemá čas ani len sa nadýchnuť? To už radšej ani nespomínajúc fakt, že slovenskí učitelia sa vďaka tomuto projektu stali neoficiálnymi majstrami sveta v časovom zvládnutí osvojenia si cudzieho jazyka z úrovne A1 na úroveň A2 za smiešnych 6 týždnikov a to popri zamestnaní a v plnom rodinnom zaťažení!

Aby obraz tohto Kocúrkova bol dokonalý, uvediem ešte, že sme doteraz so ženou žiadne zmluvy nedostali (to som zvedavý, na základe čoho by nás ktosi chcel sankcionovať, ak toto kvázivzdelávanie pošleme k vode), noutbúky síce máme, ale po dataprojektoroch, ktoré sme mali dostať tiež, zľahla zem a jedna kolegyňa z našej krtíšskej skupiny čaká na noutbúčik už tretí rok… Teraz nároky stúpli opäť – pribudli nám soboty trávené od rána do večera vo zvolenskej Technickej univerzite (odborné vzdelávanie). Okrem toho dvakrát v týždni budeme točiť Krtíš (jazykové vzdelávanie).

Vymyslené je to dobre. Projekt má svoj vlastný portál www.educj.sk, kde je možné si aj demokraticky zanadávať v rámci spoločného fóra. Zvonka, pre verejnosť, sú však tieto náreky neprístupné. Darmo by ste chceli čosi o tejto téme vygúgliť. Pre vašu predstavu spravím rešerš názorov tam uverejnených a vy sami posúďte, čo pozitívne prinieslo toto štúdium učiteľom a s akým nadšením študujú. Výber je náhodný, mená uvádzať nebudem a pár chybičiek opravím.

  • Pozdravujem všetkých a pýtam sa kompetentných, či naozaj je pravda to, že cestovné sa preplácať nebude, keď v zmluve jasne stálo, že všetky náklady s cestovaním budú hradené v plnej výške? My, učitelia z Hé máme teraz päť sobôt za sebou skoro ráno cestovať dve hodiny do Ke a dve hodiny späť domov? Politikom, manažérom a ostatným sa nielen cestovné prepláca, ale majú aj diéty a mnoho ďalších výhod!!!!! My zarábame najmenej, nič sme nevyštrajkovali a Vy, kompetentní, porušujete zmluvu a nič???!!!!????????!!!!! My máme malé deti, chodíme do práce, víkend je pre nás čas strávený s rodinou a oddych od práce a teraz celé soboty v ťahu??????? A k tomu ešte fonetika, fonológia, morfológia, ktoré na I. stupni nevyužijeme?????????????? To tam hore niekto aj rozmýšľa???????????????? Je potrebné znovu dať tento trápny projekt do médií, ináč sa nič neurobí a s ničím sa nepohne, zas len učiteľ nič nemá a len ohne chrbát a ide ďalej?????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Vyzývam všetkých Vás, kolegovia a kolegyne, nenechajme so sebou zametať, nedovoľme im to!!!!!!! Už toho bolo naozaj dosť!!!!!!! V projekte sa rátalo s preplácaním cestovného, tak kam sa tie peniaze podeli??????????????????????????????????????? Vie o tomto minister??????? Mali by za tento podfuk padať hlavy, a nie jedna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ak cestovné nepreplatíte, nečakajte, že budeme cestovať!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie je ľahšie a rozumnejšie, aby ,,páni profesori “ cestovali k nám?????????????????????? Médiá si na tom pochutia. Musíme sa brániť, nič iné nám neostáva!!!!!
  • Lenže „tam hore“ počítajú s takýmito iniciatívnymi učiteľmi, ktorí si proste zariadia veci tak, aby sa na štúdium dostali. Prečo sa staráme my, keď oni majú za to, čo organizujú, dobre zaplatené? Keby na prednášky chodilo minimum frekventantov, tak by sa MUSELI postarať, aby nás chodilo viac = teda by museli preplácať cestovné, k čomu sa písomne zaviazali, alebo presunúť frekventantov na bližšie centrá (do 80 km), ak sa chcú preplácaniu vyhnúť. Ak má a musí plniť zmluvu jedna zmluvná strana, rovnako tak platí aj pre tú druhú.
  • Pripájam sa k názorom, že nám musia preplácať cestovné, pretože si tiež myslím, že sme do štúdia investovali už dosť zo svojho voľného času ukradnutého vlastnej rodine a ešte i toto? Prečo by sme si mali platiť cestovné? A z čoho? Zasa z peňazí ukradnutých rodine? Ak by sme už mali aspoň časť sľúbených kreditov a mali by sme aspoň o dačo vyšší plat možno by sa dalo uvažovať. Ale takto? Z tých našich platov? Nemožné!!! To nemôže nikto odo mňa žiadať!!! Ja mám 2 deti na vysokej škole a tretí je gymnazista.
  • … chcela by som sa opýtať na preplácanie cestovného, pretože v pokynoch som sa dozvedela, že treba doložiť prezenčnú listinu – no toto si neviem vôbec predstaviť, to mám zobrať prezenčnú listinu, ktorú sme podpisovali v sobotu lektorovi na fakulte, ísť ju prekopírovať do mesta a vrátiť mu ju naspäť ? A takisto nám neboli schopní vydať ani potvrdenie o účasti, ktoré sme od lektora žiadali, tak neviem, či to bol zámer, alebo neschopnosť lektora.
  • Snáď keď sa niečo začína, už na začiatku je jasné ako sa to skončí a keď sa menia zákony počas projektu, nás by sa to absolútne nemalo dotýkať, pretože projekt je rozbehnutý a pravidlá jasné. Takýto je právny postup pri všetkých legislatívnych zmenách, milá pani. Tieto nechutné, neustále zmeny by zrejme bolo potrebné overiť a vyvodiť dôsledky tam, kde bolo pochybené. A ešte snáď k sume za semester – za takúto sumu by to mohlo vyzerať ako na prestížnej univerzite nie v treťotriednom lokáli.
  • Myslím si, že nám nič nepomôže, len prijať ich pravidlá, ALEBO celú zmluvu a všetky ich vyhlásenia zveriť do rúk dobrého právnika, ktorý nám poradí. Oni zneužívajú naše právne nevedomie a robia si, čo chcú. Raz sme také vzdelávanie, raz iné. Pravidlá slušnosti platia len pre nás, a nie pre nich. Prepáčte, kompetentní, ale Vaše vyhlásenia sú účelové. Odpovede nekonkrétne, stále sa schovávate za zákony, ktoré boli prijaté a nás staviate pred hotovú vec. Akoby sa Vám osobne takto študovalo? Toto fórum je zaplnené otázkami, smutnými skúsenosťami a rôznymi vyhláseniami. Určite nie som sama, čo si myslí i povie: ,,Nikdy viac nechcem zažiť niečo takéto.“
  • Ja som angličtinu skutočne neštudovala nikde inde, len cez tento „náramne vydarený“ projekt. A rozumiem tomu správne? Keď sa budem nerváčiť nad 50 stranovou prácou (ktorú nám sľúbili písať aj v rodnom jazyku!!! – som si však na 90% istá, že do dvoch rokov na to tiež zabudnú, alebo ďalším super-zákonom zmenia) a stresovať, že či sa pred tou 5-člennou „pohodovou“ komisiou v príjemnej atmosfére strápnim veľmi alebo len trochu, už budem kvalitnejším pedagógom? Skutočne ste ma povzbudili. Nerozumiem, načo sme podpisovali zmluvy. Všetko sa mení za pochodu. Mohli sme na začiatku podpísať čisté papiere. Bolo by to o tom istom.
  • Ja sa tu nesťažujem na 8 semestrov, to bolo dané vopred, áno… I keď – nedá mi nepodotknúť – že o ročnej pauze reč určite nebola!!!
  • Aj tak si neviem predstaviť, aké kvalitné môžu byť tie práce, keď ich musíme „zbúchať“ za tri mesiace. To vôbec nemá zmysel, keď to má byť narýchlo. Aj na vysokých školách sa robí diplomovka alebo záverečná práca minimálne rok a nie pár mesiacov. A to sme ešte zamestnaní ľudia, nie študenti, ktorí majú kopu času sedieť v knižniciach. My to už kvôli pracovnej dobe a dochádzaniu do knižnice ani nestihneme. Presne ako bolo niekoľkokrát povedané, všetko je šité horúcou ihlou a tak to potom aj vyzerá. Rýchlo nech je na svete veľká hŕba kvalifikovaných učiteľov, z ktorých toto štúdium využije len anglický jazyk.
  • Takže si každá univerzita stanovuje formu absolvovania predmetu??? A to im neviete stanoviť vy, aby boli podmienky jednotné a nedochádzalo k zmätkom? Veď na univerzite ani nevedia, čo nás, „prvostupniarov“, vlastne majú učiť, a čo vyžadovať. Takže idú svojimi starými cestami pre úplne iný typ školy. Lenže – ak sú skúšky, čo po ich neurobení? Sú opravné termíny? Koľko? Ak je to štúdium VŠ, tak potom, čo v prípade, že neporobíme skúšky, neukončíme semestre, nepustíte nás na testy B2? Takže môžeme kurz, vlastne štúdium na VŠ, ukončiť neukončením VŠ? Čia to bude „vina“? Koho budete finančne postihovať? Vyučujúceho, ktorý nedal urobiť skúšky? Univerzity, ktoré si ich vymysleli? Nás? Ale veď nás nepustili do ďalšieho semestra, keď nemáme skúšky??? Tak ako je to teda?
  • Akým právom si školy určujú podmienky, keď projekt je štátny, potom štát by mal stanoviť jasné a hlavne jednotné podmienky pre všetkých, s ktorými sme mali byť oboznámení už pri podpisovaní zmluvy… keď nie, tak potom si poďme určiť podmienky aj my…
  • Podmienky nie sú stanovené, každá univerzita si robí čo chce!! Jedni robia zápočty, iní píšu seminárky, ďalší majú skúšky… Napr. Trnavská univerzita… Ja tam síce neštudujem, ale mám tam známe, tak viem, že to, čo robia s našimi kolegyňami je nenormálne!!! Skúšky na niekoľkokrát, vyhadzov zo skúšok, arogantné, povýšenecké správanie vyučujúcich… Nakoniec, písali tu už o tom. Jedna pani dokonca neprešla skúškou a bojí sa, či ju pustia k testovaniu B2… Ani samotný praktický jazyk nemá systém! Lektori nevedia, koľko toho máme prebrať za semester,… ale testovanie bolo rovnaké pre všetkých!! Na testovaní sme sa stretli z rôznych kútov SK a zistili sme, že niektorí prebrali celú učebnicu, niektorí polovicu, tretinu, ba dokonca boli aj takí, ktorí prebrali len 2 lekcie z 12-tich!…(čo je pochopiteľné, keďže začali až kedysi v máji, viac nestihli…)… Testovaní sme však boli z celého učiva, aj z toho, ktoré sme neprebrali!!!
  • Aj my sme si mysleli, že nás naučia ako učiť, ale veľký omyl, čakali sme did. hry, piesne, rozobratie nejakých učebníc a pod. Nič z toho sa nekonalo. Samá teória, história USA, Anglicka… a k tomu stavby, umenie… Nie, netvrdím, že to nebolo zaujímavé, ale nie pre učiteľa na I. stupni, ktorý chce hrou a zábavou naučiť jazyk. Všetky tieto prednášky využije učiteľ na II. stupni, alebo až na SŠ, no my nie.
  • Celý tento projekt bol šitý horúcou ihlou, vždy sa niečo mení, nedodržuje sa zmluva, stále sa niečo nové dozviem. Dokedy ešte? Tiež som dala zmluvu nahliadnuť právnikovi a ten sa smial, že nás „dostali“. Super, nie? Zaujímavé, že sa z toho celého kurzu nedá vycúvať. Držia nás v šachu sankciami. A čo sankcie z nedodržania zmluvy z ich strany? Kde sú??????
  • Keď však teraz porovnám, akým spôsobom sa získavajú kredity v rámci rôznych školení a preskúšavaní, dupkom sa mi stavajú vlasy. Je to celé mimoriadne nespravodlivé, aby tieto naše kolegyne (ktoré sú účastníčky tejto debaty a aj celého AJ-kurzu) chodili také dlhé obdobie na skutočne náročné vzdelávanie (vďaka organizátorom – užitočné a kvalitné) a mali z toho niečo až po troch (štyroch??? piatich???) rokoch. Na Slovensku je mnoho ich kolegov, ktorí získali kredity (príplatky, vyššiu kvalifikáciu,…) oveľa oveľa ľahšie, prakticky za facku v porovnaní s nimi. Aj toto je vizitka školstva. Keď už nemôžeme ovplyvniť „kredity zadarmo“, urobme aspoň všetko pre to, aby tí, ktorí majú užitočné a náročné školenie, dostali všetko, čo dostať môžu a majú.
  • Aj ja by som rada získala aspoň časť kreditov, moje kolegyne boli párkrát na rôzne kurzy ja som nemohla, lebo sa venujem AJ, a už majú 6 % k platu. Ja nemám zatiaľ z toho nič a chodím poctivo na každú hodinu už dva roky, robím skúšky… Prosím Vás, prihovorte sa za nás u kompetentných. Ďakujeme.
  • Jarka, ďakujem Vám za pomoc. Neoficiálne som aj ja počula tento termín, ale nebola som si istá. Potrebovala som to vedieť presne, aby som mohla zabezpečiť opateru pre deti. A vieme aj o koľkej?
  • Dobry vecer, aj takouto formou by som chcela poprosit kompetentnych aby nam vysli v ustrety. Nas problem spociva v tom, ze na odborne vzdelavanie musime cestovat az do Kosic. Nedalo by sa odborne vzdelavanie presunut do Presova? Na jazykove vzdelavanie dochadzam do Starej Lubovne, ktora je predsa sucastou Presovskeho kraja. Naozaj Vas prosim o ustretovost, cestovat skoro rano 3 hodiny do Kosic, potom absolvovat 8 hodin vzdelavania a vecer cestovat domov opat 3 hodiny je naozaj nad ludske sily. Poprosim, aby ste sa nad tym zamysleli a presunuli odborne vzdelavanie pre frekventantov z Presovskeho kraja do Presova, mnohi z nas by sme Vam za to boli vdacni.
  • Do dnešného dňa nie je absolútne žiadna zmienka, kedy by sme asi mohli začať, a či vôbec začneme vzdelávanie. Dnes je už 7. 11. 2011, semester by mal končiť koncom januára 2012. Medzitým sú vianočné sviatky. Opäť nastáva situácia, keď sa budeme musieť vzdelávať v jazyku z rýchlika. Nie je predsa možné naučiť sa dôkladne jazyk počas pár týždňov. Ako si to vlastne predstavujete?
  • No konečne sa začalo niečo diať… Ale informáciu sme dostali od lektorky, dnes, a už v sobotu začíname… Šibeničný termín. Tie, ktoré mali nejaké rodinné podujatie, majú teraz hlavu v smútku… Jasné… Veď to nie je dôležité. Nuž, uvidíme, ako to všetko dopadne… Ale dokázať obsedieť na prednáškach od deviatej do piatej popoludní, to bude veľmi náročné. A ešte cesta za volantom domov. Och…

Končím krátkym vyhlásením z toho istého fóra: najvyšší čas začať niečo robiť!

Foto:
https://www.tuzvo.sk/sites/default/files/styles/banner/public/a03585d037cf7568bc01df7096cb68c6_xl_1_0.jpg?itok=l-NQaQoL

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.