máj 222009
 

Keď som sa ako šiestak dostal na plavecký výcvik, spali sme na Strehovej pod stanmi. Hneď v prvú noc sme boli kompletne vytopení, celé dni drkotali zubami v malom bazéne a vďaka jednej hre pri táboráku som mal tri roky problémy s ľavým členkom. Plávať som sa nenaučil. Dnešní žiaci nadobúdajú plaveckú gramotnosť pohodlnejšie a snáď i radostnejšie…

V stredu 20. mája sme sa, žiaci prvého stupňa, hneď po vyučovaní rozlúčili so školou. Dojemné chvíle prehlušil odchod na zastávku autobusov a naše nalodenie sa do autobusu. Cesta ubehla veľmi rýchlo a o polhodinku sme stáli pred plavárňou.
Hoci sme tu strávili len dve hodinky, pre deti to znamená veľmi veľa. Oni sú, potvory, v kolektíve smelšie a nebojácnejšie. Aj žiak, ktorý dovtedy v bazéne nikdy nebol, nájde medzi seberovnými dostatok odvahy robiť aj to, čo by sa sám možno ani neodvážil. Nečudo. Vrstovnícke vplyvy sú, podľa seriózneho japonského výskumu, najmocnejším popudom ovplyvňujúcim zmeny v správaní sa jednotlivca. Zase som sa o tom mal možnosť raz presvedčiť.

Zaujali ma aj iné okolnosti:

  1. Nie každý na to má. Z mojich štrnástich žiakov boli na plavárni iba šiesti, hoci nešlo o veľkú sumu. Podobné je to aj pri poriadaní školských výletov. U detí mrzia majetkové rozdiely dvojnásobne.
  2. Hoci možnosť zaplávať si na plavárni tu existuje už roky, stále sú žiaci, ktorí sa do bazéna dostanú iba vďaka škole.
  3. Často sa efekt míňa účinku, pretože naučiť sa plávať vyžaduje u mnohých detí viac času a ak si základy nadobudnuté výcvikom ďalej neutvrdia, nakoniec plávať nevedia.
  4. Je aj veľa takých, ktorí práve vďaka plaveckému kurzu nadobudnú nefalšovanú hrôzu z vody a hlavu pod vodu nestrčia asi už do konca svojho života. Takto som dopadol kedysi aj ja sám a viem, koľko námahy ma stálo naučiť sa plávať v dospelosti.

Vráťme sa ale k spomínanej strede a do bazéna. Vlastne do dvoch bazénov, pretože každý zo žiakov si mal možnosť vyskúšať aj veľký bazén, samozrejme, s pomocou učiteliek. Som rád, že to do toho veľkého bazéna prirodzene ťahalo aj tých, ktorí ešte poriadne plávať nevedia. Túžba je základom neskoršieho úspechu.

Vybláznení a po čase aj unavení sme sa osprchovali a preobliekli. Niektorí išli domov bez slipov, k iným sa zasa nikto nehlásil, darmo som prezrel všetkých žiakov, záhada. Dievčatá sa nesťažovali, možno boli poriadnejšie. Chvíľu nám trvalo, kým sme sa vo vstupnej hale skonsolidovali – niekoho obšťastnil nápojový automat, iní siahli po chlebíku z domu, prípadne vytiahli čipsy.

Ešte hupkom do mesta na zmrzlinu a tradá domov. O štvrť na päť sme boli doma. Nikoho som neutopil a ani mňa sa žiakom utopiť nepodarilo. Darmo ma Lukáš s Peťom za ruky, nohy vláčili po dne bazéna… Možno nabudúce. Už sa teším!

ALBUM

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.