Druhá kapitola Šlabikára pre otcov
Si sám. Pred tebou vysoký kopec, na kopci hrad plný obrancov, v hrade dve nádvoria, na hornom nádvorí veža. Tú musíš dobyť, ak chceš svoje dieťa uspať. Situácia si vynucuje použitie dôvtipu, ľsti, mobilizáciu a nasadenie všetkých tvojich síl. O dezertérov preto niet núdze, končia v krčme pri pive. Ja som ale prišiel na to, ako túto pevnosť zdolať.
Východisková situácia
Držím ťa v náručí, žmurkáš na mňa, rehoceš sa. Čo robiť? Preruším očný kontakt, nasadím neutrálny výraz tváre, pohojdávam ťa – ty sa hráš s cumľom a hmkáš si čosi záhadné. Čo robiť? Dovolávam sa poslednej inštancie: „Bože, pomôž!“ Nepočuje ma a ak mám dieťa uspať, kričať nemôžem, musím si poradiť sám.
Uspávanie dieťaťa je činnosť, ktorou pomenúvame zámernú, cieľavedomú a uvedomelú aktivitu dospelého jedinca so snahou uviesť do spánku jemu zverené dieťa. Spánok je pritom stav vedomia charakterizovaný znížením prahu citlivosti na vonkajšie podnety a spomalením činnosti vnútorných orgánov (pľúca, srdce). Tu ho chápeme ako neoddeliteľnú súčasť procesu uspávania, nie ako samostatný proces, čomu sa budeme venovať neskôr.
S uspávaním dieťaťa majú ťažkosti aj matky a je problémom, ktorému sa pri starostlivosti o dieťa pravdepodobne nevyhnete (pozri tu, tu, tu, tu, alebo tu…). Odporúčam preto situáciu nepodceňovať, váš prístup vyžaduje najvyššiu opatrnosť. Neklesajte však na duchu, našiel som tu aj informácie vyzdvihujúce činnosť otca pri zaspávaní dieťaťa. Dovolím si dokonca tvrdiť, že aplikáciou mojich poznatkov uvedených v tomto texte sa aj bezradné mamičky dokážu zbaviť nemohúcnosti pri uspávaní svojho miminka. Poďme teda uspať toho malého usmrkanca, nech môžem dopísať tento článok!
Z vedeckého hľadiska môžeme PROCES USPÁVANIA rozdeliť na niekoľko etáp:
- Prípravná
- Realizačná
- Fixačná
Proces uspávania sa končí prebudením dieťaťa.
Prípravná etapa je etapou základnou, podcenenie ktorej sa vám kruto pomstí, akonáhle prejdete do etapy realizácie samotného procesu uspávania. Cesty späť už zväčša niet, váš pokus o znovunavodenie prípravnej etapy končí fatálne, prechod k realizácii uspávania opätovne prináša neúspech a toto sa môže aj hodiny pekne dookola opakovať. Programátori v takomto prípade používajú výstižný pojem – zacyklenie. Pri operačnom systéme znamená znefunkčnenie počítača, po ktorom nasleduje tvrdý reštart systému. Dieťa sa, bohužiaľ, reštartovať nedá. Za reštart by sme mohli považovať práve výdatný spánok dieťatka, to je však méta, ktorú zatiaľ nevieme dosiahnuť.
Vaša nervozita sa zvyšuje, čo dieťa ihneď vycíti, dostavujú sa pocity frustrácie, slabší jedinci siahajú po antidepresívach. Ťažkostí sa nezbavíte ani vtedy, ak konečne dieťa zaspí – počkajú si na vás pri nasledujúcom uspávaní dieťaťa o niekoľko hodín neskôr a vplyvom na vašu psychiku predznačia váš ďalší neúspech.
Nepredbiehajme. Teraz sa situácia vyvíja vo váš neprospech, dieťa po niekoľkých opakovaných pokusoch nespí a namiesto toho, aby ste si vy i vaše dieťa oddýchli, budete mať pred sebou niekoľko hodín veľmi zaujímavej činnosti spočívajúcej v márnej snahe o tíšenie unaveného a uvrieskaného lezúňa. Vtedy budete ľutovať, že ste kedy spoznali svoju manželku a ďalšie dva dni sa s ňou nebudete rozprávať. Dá sa tomuto kritickému stavu predísť? Myslím, že áno.
Prípravná etapa by mala zabezpečiť vnútornú i vonkajšiu pohodu dieťaťa, aby nebolo hladné, smädné, pocikané a rozrušené (vnútorné podmienky), ďalej má zabezpečiť pravidelný režim medzi spánkom a bdením, primerané teplotné, vlhkostné, akustické i svetelné (vonkajšie) podmienky v miestnosti. Nie nevýznamnou sa javí aj vaša sebadôvera, viera vo vlastné sily. Len vtedy, keď ste presvedčení o tom, že cieľ dosiahnete, úspech sa skutočne aj dostaví. Odporúčam štúdium odbornej literatúry (Dale Carnagie), alebo návštevu psychológa, ktorý vám poskytne odborné poradenské služby. Po niekoľkých návštevách jeho pracoviska sa s najväčšou pravdepodobnosťou stratia i tie najmenšie obláčiky na oblohe vášho sebavedomia. Menej vhodnými pomocníkmi sú kňazi a učitelia, osoby z rodinného kruhu vopred vylúčime z dôvodu ich osobnej zaujatosti.
Dôležitou vnútornou podmienkou je fyzická únava dieťaťa, na čo zabúda väčšina rodičov. Moje dieťatko si tu behá po štyroch, občas sa pristaví pri nejakej hŕbe hračiek rozhádzaných po zemi, inokedy sa vyberie na skusy do vedľajšej miestnosti, často ešte ďalej. Ja ho občas naháňam, šteklím. Keď už nevládze, podporujem rozvoj jeho horných končatín – z veľkých LEGO kociek staviam veže, moja malá Myška ich rozoberá, zvyčajne o poznanie rýchlejšie, ako ich ja stihnem dať dokopy. Nešetrím pochvalou, pohladením. Keďže mi je ľúto za neraz peknou, no márne vytvorenou stavbou, môj Chrústik mi ju pomáha aspoň chváliť hlasným: „Jéééj!“
Stále sledujem hodiny. Pre istotu sú rozvešané po stenách každej z miestností. Blíži sa náš čas. Prehadzujem výhybku, beriem moje Srdiečko pod pazuchu, v spálni prebaľujem, z termotašky vyberám fľašu predpripraveného mlieka, v horizontálnej polohe (veľmi dôležité) si precvičujeme sací reflex, čo dieťa ešte viac unaví a plynulo prechádzame do ďalšej etapy.
V prvej fáze realizačnej etapy nesmieme dopustiť, aby dieťa prešlo z horizontálnej polohy do polohy vertikálnej. Zároveň ho tým oberáme o čas potrebný na regeneráciu jeho síl – potreba spánku sa takto prejavuje výraznejšie. A naopak, aj 5 minút strávených vo vertikálnej polohe ideálnej na príjem vonkajších podnetov môže stačiť, aby ste realizačnú etapu a tým aj svoje utrpenie predĺžili o 15 až 20 minút. Môžete síce namietať, že si musí odgrgnúť, ale uvážte, čo je pre nás dôležitejšie: zbavenie dieťaťa niekoľkých bubliniek vzduchu v žalúdku, alebo jeho rýchle uspanie, ktoré nám umožní sledovanie ďalšej časti nášho obľúbeného televízneho seriálu? Ja uprednostňujem prvotný cieľ – uspanie dieťaťa.
Môj Obláčik sa na mňa díva unavenými očkami, občas zívne. Všetko je na dobrej ceste. Občasné pokusy dieťaťa zmeniť polohu eliminujeme fyzickou silou. Skúša to viackrát, treba byť neúprosný. Aby to nepociťovalo ako prehru, zároveň sa dieťaťu prihovárame, robíme grimasy, alebo spievame nektorú z našich obľúbených. Mne sa osvedčuje Od Tatier k Dunaju (Elán), ale vy si, samozrejme, môžete vybrať inú ľudovú pieseň.
Na zmenu svetelných pomerov v miestnosti odporúčam vonkajšie (nie medziokenné a ani vnútorné!) žalúzie. Nedávno sa náš dom zatepľoval, boli sme bez nich, darmo i spomínať, hrôza. Automatické osvetlenie pred domom nás vyrušovalo, závesy akoby sme ani nemali. Vonkajšími žalúziami zabezpečíte takmer absolútnu tmu aj cez deň, okrem toho, ak k vám svetlo z ulice prichádza aj v noci, môže to mať pre zdravie vaše i vášho potomstva neblahé následky – ohrozujete tým tvorbu melatonínu vo svojom tele (viac pozri tu).
Otvorenie okna je večná dilema. Otvoriť ho? Neotvoriť? V lete je to priam nutnosť. Tým však vystavujete vašu ratolesť hluku z ulice. Ak máte podobné problémy, riešte to výdatným vetraním vo vedľajšej miestnosti.
Teraz sa venujme dieťaťu. Klipká očami, ale nespí. Držím ho v náručí, jemne pohojdávam zo strany na stranu. Prítmie robí svoje – oči sa nemajú o čo zachytiť a keď aj, nejasné obrysy okolitých predmetov pravidelne kmitajúce pred zrakom dieťaťa unavujú, nútia ho oči zatvoriť. Aj ich sem-tam privrie, ale sú to len náznaky.
Je dôležité, ba priam nevyhnutné, aby moje Žabiatko cmúľalo cumeľ, správnejšie cicadlo. Jeho výberu venujte skutočne veľkú pozornosť. Ja som po mnohých pokusoch našiel v drogérii cicadlo, ktoré vydáva tlmené bublotavé zvuky. Takéto monotónne akustické podnety sú veľmi vítané, urýchľujú celý proces. Nepríjemnostiam spojeným so skúšaním cicadiel v obchode predídete slušnou prosbou adresovanou obsluhujúcemu personálu hneď pri vstupe do predajne.
Nezabúdajte! Prítmie, jednotvárna činnosť a vaša únava tiež robia svoje, preto sa ovládajte a nikdy nezatvárajte oči! Posilníte tým stabilitu vášho tela a zároveň nestratíte schopnosť rýchlej reakcie, ktorú budete o chvíľu potrebovať. Je to ľúty boj trpezlivosti a pevnej vôle, boj, ktorý sa bude práve teraz rozhodovať.
Úskoky aj tých najmenších detí sú neraz nepredvídateľné a schopnosť pretvárky sa pestuje u našich potomčiat odmala. Tonka sa pomrvila a zrazu sa driape nahor, pomáhajúc si rukami-nohami, posilujúc sa bojovým pokrikom mne neznámeho kočovného národa. Tých pár chvíľ jej stačilo na bleskovú regeneráciu vnútornej energie. Som vyslúžilý vojak odchovaný socialistickou armádou, bránil som našu vlasť dva dlhé roky, ale tohoto sa obávam vždy najviac.
Je koniec, môžem začať odznova, myslel som si donedávna a ponechal voľnosť jej konaniu – čakal som, kým sa upokojí, a začne sa smiať na svet dookola. Nie!!! Tejto kritickej chvíli treba odolať, byť na ňu pripravený a pri prvom náznaku, pokuse o zmenu situácie, treba radikálne prejsť do protiútoku, dieťa pripučiť na hruď (videl som to u opíc v akomsi televíznom dokumente) a prívetivým hlasom dieťa upokojiť. Je jedno, či budete počítať do dvadsať alebo dieťaťu vysvetľovať aktuálnu vnútro-politickú situáciu, dôležitý je práve váš pokojný hlas. Zaberá to a dieťa sa akosi samo podvolí vašej vôli. Tým viac, čím ste vy, hoci vynútene, pokojnejší.
Príčinou týchto problémov môže byť aj váš telesný pach. Dôležitá je osobná hygiena s použitím len nevyhnutného množstva mydla a šampónu na vlasy. Pozor na voňavky, spreje a vodu po holení! Svojou agresívnosťou vyrušujú, spôsobujú telesnú nepohodu dieťatka. Iným dôvodom môže byť často až neznesiteľný zápach z vašich úst. Z hľadiska zmyslových orgánov dieťaťa sú nevhodné najmä pivo, klobása a cesnak. Ak už neviete odolať konzumácii týchto darov Zeme, nasaďte si pred uspávaním dieťaťa ochrannú masku v tvare náhubku (dostať v predajniach pracovných potrieb), alebo postačí aj šatka preložená aspoň vo dvoje.
Konečne nastáva vytúžená chvíľa – oči sú zatvorené, dych sa prehlbuje, miestami stráca, zášklby pruhovaného svalstva svedčia o vyhasínaní mozgovej kontroly týchto častí tela. Dieťa sa ponára do hladiny alfa. Ani teraz nehodno podceňovať situáciu, dieťa ešte nespí! V činnosti neprestávame, ustavične kolíšeme a kolíšeme. Ak máte problémy s chrbtovými a brušnými svalmi, odporúčam vám každodenný intenzívny tréning s desaťkilovým vreckom piesku, v tejto fáze to zaiste oceníte.
Nedávno som už sám od únavy zaspával, pohojdávam a pohojdávam, oči zavreté (chyba, na ktorú som už upozorňoval), otvorím ich a v šere vidím, ako držím na rukách dieťa s vypúlenými očami a bez dychu. Zmrzol som, dych i srdce zastavené, mysliac si, že… V živote som sa tak nenaľakal! Trasiem deckom, panikárim, volám ho po mene. O chvíľu bolo v prevádzke. Trpí ono, chúďa, výpadkami pozornosti, asi zdedenými po mne. Moja mama hovorievala, že hľadím do blba, nepohnute sediac či stojac bez akéhokoľvek náznaku činnosti, bez mihnutia okom, aj dve-tri minúty.
Prehoďme list. Sme vo finále, čaká nás vrcholný výkon celého podujatia – uloženie do postieľky. V nijakom prípade ho nepodceňujte. Plynulým tempom v rytme pohojdávania zaujmite polohu vedľa postieľky a nenáhlivo, ledva postrehnuteľne uložte dieťa do nej. Snažte sa, aby to ledva pocítilo. Tu sa dostaví úspech len vtedy, ak ste predošlú fázu naplnili do bodky a je vám vlastná schopnosť empatie – dieťa môže prebudiť aj najmenší nebadaný dotyk rukou, zatrasenie alebo vaše zaváhanie.
Problémom môžu byť aj vaše nervozitou upotené ruky. Ak dieťa nie je dostatočne zahalené, môže sa vám prilepiť na dlane. Pozor, to by ste ho potom do postieľky neukladali, ale striasali ho do nej.
Dieťa sa pomrví, otvorí oči. Tu som dlho robil chybu, dieťa bral nazad do náručia a začínal odznova. Dnes viem, že stačí, ak svoju malú Mrkvičku hladím jemne po hlavičke, alebo ju chytím za rúčku.
Niektorí odborníci poslednú, fixačnú etapu do procesu uspávania nezaraďujú, ale my sme presvedčení, že sem patrí. Uvedomujeme si, že sa dieťa dobre vyspí iba vtedy, keď nebudeme umelo vydeľovať PROCES SPÁNKU charakterizovaný svojimi osobitými potrebami a podmienkami. Aj dieťa zaiste ocení, ak ho nebudete vyrušovať a v súlade s premenou procesu uspávania na proces spánku nezačnete meniť podmienky v miestnosti, resp. v jej širšom okolí. Proces spánku preto považujeme za nedeliteľnú súčasť etapy fixácie procesu uspávania. Tým umožníme jeho nerušený priebeh.
Ak fixačnú etapu nepodceníme a pristúpime k nej zodpovedne, dieťa sa zobudí veselé a šťastné. Fixácia je najmenej náročnou etapou, preto umožňuje kombináciu s inými činnosťami, najčastejšie relaxačno-záujmového charakteru, vykonávanými ale v inej miestnosti, najlepšie nie priamo susediacej s miestnosťou, kde dieťa spí. Treba byť pripravený, v strehu a občasnou pochôdzkou sledovať dianie v bližšom i vzdialenejšom okolí. Pokiaľ sa vyskytne rušivý element, treba zasiahnuť. Vyhnite sa však skratovému konaniu, ale neprepadajte ani nerozhodnosti. Narušiteľa eliminujte, prípadne jeho činnosť utlmte na únosnú mieru. Na pomoc nám ochotne prijachajú aj príslušníci polície, v odľahlejších sídelných štruktúrach prichádza do úvahy použitie strelnej zbrane. Šťastný úsmev vašej ratoliestky vám bude dostatočnou odmenou za nosenie svojej kože na trh.
Milí otcovia (mamy), zo srdca vám prajem, aby ste nepoznali núdzne stavy opísané vyššie a nezabúdajte, že cesta k vášmu úspechu vedie len cez slepú aplikáciu mojich skúsenosťou overených rád. Verte mi, rád som sa s vami o ne podelil. Nech žijú usmiate, šťastné a zdravé deti!
Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.