feb 152009
 
TESCO Ďarmoty

Aktuálny tip: prejdite hranicu s Maďarskom v Slovenských Ďarmotách a po tristo metroch sa ocitnete v slovenskom nákupnom raji…

Tesco, ktoré tam od leta stojí, ponúka pre nás doteraz nevídané možnosti úspor: kilogramový chlieb za 8,50 Sk, veľký 400-gramový jogurt za 15,- Sk, motorovú pílu za 3 000,- Sk, či plnotučné mlieko za 16,- Sk. Nečudo, že je tam nasťahovaný pomaly celý krtíšsky okres, ba vidíte tam aj lučenecké a levické značky áut.

Prvýkrát sme platili priamo eurami (pri pokladni berú len bankovky), ale oproti aktuálnemu kurzu sme strácali na jedno euro asi 20 forintov. V Tescu nájdete aj zmenáreň, tam je strata menšia, pár forintov na euro, ale najviac sa oplatí kupovať skrze kartu. Ak chcete vedieť aktuálny kurz forintu, pozrite sa sem.

Ešte ľahší je prepočet na koruny – stačí posunúť desatinnú čiarku o jedno miesto doľava a máte približnú cenu v korunách…

Aj ja som sa zbláznil. Vo štvrtok sme tam boli na skusy a v sobotu som to už musel zopakovať. Nedalo sa tomu odolať. Nečudo. Pri takýchto cenovkách človek roky nestál a hoci nie všetko sa tam oplatí kúpiť, väčšina tovarov je o štvrtinu až tretinu lacnejšia.

Zajtra som tam zas, cítim to v kostiach, už mám naplánované, čo kúpim. Digitálny fotoaparát. Doteraz som mal dva a ani jeden nestál za reč. Prvý bol darom od kamarátky spoza veľkej mláky, mal 1,3 megapixelov a okrem ladenia fotografií do červena aj rozostroval ľavú stranu. Mal aj výhodu – fotografie skomprimoval do veľkosti, ktorá sa dala priamo hádzať na web. Nakoniec sa pokazil a darmo som ho dával opraviť – do Európy nebol dovezený ani kus, čiže nie sú naň náhradné súčiastky.
Druhým bol školský foťák. Ten mal síce 7 megapixelov, ale tá optika! Nastavenie ste museli hádať a vyšla vám tak jedna fotka z piatich alebo desiatich. Do interiéru bol absolútne nevhodný, fotiť s ním bolo trestom a nie potešením…

Zajtra by sa to malo zmeniť a mal by som si kúpiť svoj prvý digitál. Vo výhľade mám tento Olympus FE-25. Tu je ukážka, ako fotí. Podľa dostupných informácií je to nižšia trieda, automatické nastavenia však nerobia problémy. Tu ho kúpim za dve tisícky, s kartou bude stáť o čosi viac. Ak by sa aj vyskytli nejaké problémy a nekvalita, nechám ho synovi a kúpim už naozaj čosi lepšie. Len to je to – nekúpte ho, keď je cena taká výhodná… Uvidíme. Posudok naň napíšem nabudúce.

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.