feb 242009
 
 24. 02. 2009  Publikoval 21:42 Zápisník Tagged with: , , , , ,
Picasa

Nakoniec sa podarilo – kúpili sme si foťáčik…

Hrabal som sa, hrabal, prehrabal som všetky dostupné informácie o foťákoch v maďarskom Tescu zistiac, že sú to druhotriedne mašiny cenovo na tej úrovni ako u nás, prehrabával niekoľkými internetovými obchodmi, ich ponukami, až som sa dohrabal v spomienkach k foťáku od HP.

Pred pár rokmi som inštaloval počítač svojej bývalej žiačke. Kúpila ho v nitrianskom Tescu a ako bonus dostala práve tento foťák. Prosila ma, aby som jej aj ten nainštaloval. OK. Na skúšku som zamieril objektív na najbližší objekt – policu na stene. Miestnosť v prítmí, slabé svetelné podmienky, ale ten výsledok!

Odvtedy som na to nemyslel, ale asi o pol roka neskôr ma prosila kolegyňa o radu, aký digitál si má kúpiť. Vtedy som si spomenul na ten malý zázrak. Kolegyni som ho odporučil, ale nič bližšie o ňom nevedel. Kolegyňa našla jeho špecifikáciu v Gúgli a hneď to bolo jasné – má to objektív Pentax, preto tá jasná kresba a prirodzená farebnosť! Odvtedy som však pojedol veľmi veľa halušiek…

Teraz som stál pred úlohou, poradiť sám sebe. Nakoniec som zavrhol všetky vybrané možnosti vrátane internetových predajní. Je to od ruky, keď budú problémy, bež kamsi na koniec republiky… Dlhé roky som verný Datexu v Krtíši, keď som aj mal nejaký problém, dal sa veľmi rýchlo vyriešiť. Aj teraz som zvažoval kúpu u Gaba Pulaia, ale ktorú mačku vybrať z vreca von? Nakoniec som si opäť spomenul na maličký foťáčik od HP. Posnoril som v Gúgli a objavil informejšn, že to bola 5 megapixelová mašina asi z roku 2005. Dnes to nezoženiete – staré železo. Gúgl prezradil, že sa tieto objektívy, resp. objektívy Pentax montujú do mašín značky BENQ. Dlhšie som neváhal, vybral lacnejší model, ale s bohatou ponukou funkcií, poslal maila Gabovi a na tretí deň som ho držal v ruke. Tu je prvá snímka z 20.2.2009, ktorú som ním urobil hneď, ako sprevádzkovatel.

Prvá snímka

Prvá snímka

Trochu som ju upravil – pôvodných 3264 x 2448 bodov som zmenil na rozlíšenie VGA (640 x 480) a znížil farebnosť na 8 BPP. Veľkosť sa z 2029 kB ihneď scvrkla na 251 kB a to bez úpravy kompresie. Aj tak som pri podrobnom porovnaní takmer nenašiel rozdiely.

Som spokojný. Koniec provizórií najrôznejšieho druhu! A prajem aj vám, aby ste takto šťastne nakupovali 😉

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.