dec 102009
 
Riaditeľská stolička

„Že je to dobre, keď sa vymení riaditeľ?“ oslovila ma na ulici bývalá spolužiačka. Otázka ma svojou priamosťou zaskočila, preto som jej dal sprvu len vyhýbavú odpoveď…

Keď som zistil, že sa pýta s úprimným záujmom a trápia ju pomery na tej jej škole, odpovedal som popravde, že kladná odpoveď na jej otázku je ukrytá v samotnej podstate zmeny. Je to niečo iné, nové, neokukané, ponúkajúce nové riešenia pre chod školy a čerstvé algoritmy sociálnych vzťahov.

Myslím, že by bolo všeobecne prospešné, keby volené funkcie rotovali v každej verejnej ustanovizni na základe princípu najviac dve funkčné obdobia A DOSŤ!, ďakujeme. Keď to dokázali uzákoniť pre svoju hlavu štátu Rusi… Mnohým by to pomohlo, všeobecne, teda celej spoločnosti.

Zaprial som jej, aby i ona okúsila ovocie zmeny, a rozišli sme sa.
Neskôr som aj nechtiac porovnával súčasnú situáciu s tou predošlou. O chvíľu ma to prestalo baviť, spokojne som to „zabalil“ a hodil za hlavu – najlepšie je nešpiniť si ďalej dušu.

Dnes som do Bratislavy posielal pre mňa i moju ženu Zmluvy o zabezpečení vzdelávania, čím sme sa zaradili k stovkám učiteľov (alebo skôr učiteliek) I. stupňa ZŠ vzdelávajúcich sa v cudzích jazykoch (www.educj.sk). So ženou chodíme súkromne na jazykovku už nejakú tú chvíľku, ale vlani prihlásiť sa možné nebolo a ani len snívať o tom sa nám nedalo. Logicky – neboli sme IN, rozumej V …, nuž, smola smolová, čierna, na slovenských školách varená.

A snáď by bolo dobré i poďakovať sa, veď sme si ušetrili nejakú tú hodinku :-)))

Koľko je podobných prípadov po našich mestách a dedinách, neporáta nik. Myslím, že nemálo. Osobne poznám veľa ľudí, ktorí práve kvôli rôznym skrivodlivostiam menšieho/väčšieho formátu školstvo dobrovoľne, ale ponajviac nútene, opustili. Niektorí obišli naľahko, s nervovými tikmi či rozpadnutými rodinami, iní sa dokázali i poliať benzínom a zapáliť. Niektorých bola skutočne veľká škoda, preto aspoň takto:

Česť ich učiteľskej pamiatke!

Foto:
https://static.biano.sk/i/product/1020-1020/2a/57/e5/866a18900bc6cd93e7786189b373844f7e52a0ce.jpg

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.