Po

dec 122009
 
Čert a anjel

Po bitke je každý generál, vyskúšam si to aj ja…

Je bitka a BITKA. Taká naoko a tá druhá ozajstná. Ak navyše majú jej aktéri okolo pätnástich rokov, tak v tej ozajstnej bitke ide o život – kreácia pudovosti a hlúposti, surové divadlo.

V takom prípade nie sú dôležité príčiny bitky, skôr jej dôsledky. Príčiny sú viac-menej jasné, poznané. Neblahý vplyv televízie (internet a krvavé počítačové hry tu možno s určitosťou vylúčiť) a primitívne vzory správania v danej sociálnej skupine.

A dôsledky? Ak sa vám niečo také na škole stane, mali by ste mať oficiálne, zo zákona, k dispozícii primerane účinný prostriedok na elimináciu agresivity dotyčných gladiátorov. Vhod by prišiel aspoň sprejový paralyzátor, keď už nie rovno štátni ochrankári. Alebo si vziať príklad z Obecnej školy?

Keď nie ste zápasnícky typ ani postavou a ani povahou, máte smolu. Veľa možností niet. Buď sa zdekujete, zostanete stáť ako obarený, alebo zasiahnete, riskujúc nakladačku, aby ste neráčili pchať nos do cudzích vecí. A zastarieť sa by bol človek nútený, ak by tam boli napríklad menšie deti, ktoré by boli ohrozované. To mi hovorí môj v tejto oblasti nevzdelaný rozum, nepoužívajúci bežne päste na riešenie konfliktov.

Na vysokej škole som sa o tom v žiadnych skriptách nedočítal (kto by to vtedy tušil, čoho sa dožije?) a ani som nikde nedostal inštrukciu, čo v takomto prípade mám vlastne robiť. Možno o pár rokov budeme musieť povinne absolvovať kurzy sebaobrany, neviem, možno to bude už súčasťou prijímacích pohovorov na učiteľské štúdium, skutočne neviem…

A čo školy, kde sa celé osadenstvo oslovuje len v ženskom rode? To by ma zaujímalo, ako to riešia tam. Vypomáha školník, či aspoň kurič? Polícia by totiž v takomto prípade prišla určite príliš neskoro. Ale to dnes asi nikoho nezaujíma…

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.