dec 082010
 
Šach

Učiť dnes deti hrať šach? Po vyučovaní, v ich voľnom čase? To musí byť činnosť dopredu odsúdená na neúspech! Že by naozaj?…

Keď som študoval informatiku v Nitre, mal som spolužiaka, ktorý hrával majstrovstvá Slovenska v šachu. Raz sme na vyučovaní sedeli za počítačmi vedľa seba a cez voľné chvíle surfoval po stránkach s výsledkami zápasov, prezeral si rozohraté partie, dohováral sa s protihráčmi na diaľku… Zaujalo ma to a on, potešený mojím záujmom, mi ukazoval možnosti, ktoré internet dnes v tejto oblasti ponúka. Odvtedy uplynulo zopár rôčkov, ale nikdy som nemal čas venovať sa tejto téme bližšie a ani mi donedávna nenapadlo, že by som niečo podobné robil ja sám.

Život však hýri pestrosťou, ak vieme stále objavovať nové a nové podnety, ktoré nás dokážu obohatiť. Už vlani sme na škole uvažovali o rozbehnutí šachového krúžku. Aj šachovnice sa nakúpili, ale na začiatku roka to bolo len vo fáze uvažovania a neskôr už bolo pozde začínať. Spomínal som to aj v jednom zo svojich článkov.

Tento rok som začínal s hŕstkou žiakov. Bolo že to zase raz posmechu a škodoradosti! Nič to. Po zaregistrovaní žiakov na krúžky, vlastne až dodatočne, som začal robiť propagáciu medzi žiakmi a získal do krúžku aj ďalších. Sám som neveril, že by krúžok skutočne mohol fungovať. Situáciu komplikoval aj fakt, že práve v tom istom čase je aj krúžok hry na heligónku. Nakoniec mám v krúžku vyše 15 žiakov a prihlasujú sa ďalší. Zväčša sú to menšie deti z nižších ročníkov, ale nechýbajú ani ôsmaci.

Prečo? Nuž spojil som modernú dobu so zašlými časmi a deťom ukázal aj možnosti, ktoré pre ne existujú na webe. Učiť ich ťahať figúrkami? Zdĺhavá a dosť nepríjemná činnosť, otravná pre mňa i pre deti. Ale našiel som server, kde to pekne graficky deťom ukáže počítač a bolo po paráde. Keď sa k tomu pripojí i možnosť zahrať si s deťmi celého sveta, je to paráda.

Využil som aj tieto moje stránky a kto tu bol pred týždňom, určite zaregistroval zmeny: hneď dolu pod článkami som umiestnil skript, ktorý umožňuje zahrať si partiu s počítačom, v ľavom paneli dva odkazy na už spomínaný server umožňujúci naučiť sa ťahať figúrkami i zahrať si šach naživo so skutočnými deťmi v reálnom čase a pre zdokonalenie v zakončovaní partií denne aktualizované šachové koncovky.

Ešte jedna skutočnosť ma nemilo prekvapila – tento rok sa prestala hrať okresná liga, no možno len dočasne. Minule totiž prišiel na školu mail, v ktorom sa zisťovali počty žiakov, ktorí sú po školách organizovaní v krúžkoch. S pomocou Slovenského šachového zväzu sa snáď čosi rozbehne. Uvidíme.

A ako to u nás na krúžku vyzerá? Občas zájdeme na počítače, ale hlavne hráme medzi sebou. V knižnici máme desať šachovníc a hráme o dušu spasenú: vlka a ovce, dámu, preskakovanú, švédsky i klasický šach, na ktorý si donedávna málokto trúfal. Mali sme aj nejaké peniaze na činnosť, nakúpil som tričká a treba na ne už len vymyslieť nejaký znak, vyrobiť šablónu a streknúť ich. Čo ak by sme predsa len na nejaký turnaj išli? Nuž, držte nám teda palce!

Foto:
https://4.bp.blogspot.com/-qBjZTzHJmWY/TkUcLcETAVI/AAAAAAAACA0/BzGlw-Z32dQ/s1600/sakk.jpg

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.