sep 062009
 
Nová zreformovaná učebnica čohokoľvek

Dnes som dostal zaujímavý e-mailík z firmy vydávajúcej učebnice. Nedá mi neodcitovať ho celý a to v pôvodnom znení bez titulkov, vlastne jeden, na konci, sa predsa len nájde…

Predmet: Nové učebnice
Text: UPOZORNENIE
Vážení učitelia,
v posledných dňoch sa na nás čoraz častejšie obraciate s otázkami, ktorých obsah nasvedčuje, že ste v značnej miere dezinformovaní najmä v súvislosti s použitím nových učebníc a nových učebných pomôcok. Staré učebné pomôcky zo skladových zásob z predchádzajúcich rokov nie sú v súlade s novými pripravovanými učebnicami. Vaše finančné prostriedky za účelom nákupu týchto starých nevhodných pomôcok budú vynaložené zbytočne. Staré učebné pomôcky a učebnice nie sú v súlade so štátnym vzdelávacím programom a cieľom reformy nie je ich ďalšie použitie.
Z tohto dôvodu MŠ SR vypísalo konkurzy na nové učebné pomôcky, ktoré spĺňajú ako jediné všetky požadované kritériá, a budú dodané školám bezplatne.
Týmto si Vám naše vydavateľstvo aj prostredníctvom našej http://www.aitec.sk dovoľuje zaslať jesennú ponuku učebných pomôcok k novým pripravovaným učebniciam z Matematiky pre 2.ročník, Slovenského jazyka pre 2.ročník a Čítanky pre 2. ročník základných škôl, ktoré napísali nové autorské kolektívy. Za účelom preklenutia prechodného nedostatku nových učebníc a učebných pomôcok MŠ SR na svojej webovej stránke http://www.edicny-portal.sk/ zverejnilo pracovné verzie prvých kapitol pripravovaných učebníc. Na našej http://www.aitec.sk sme zverejnili tiež pracovné verzie prvých kapitol učebníc Slovenský jazyk pre 2.ročník, Matematika pre 2.ročník a Čítanka pre 2.ročník ZŠ.
Pracovné zošity k učebniciam Slovenský jazyk pre 2.ročník a Čítanka pre 2.ročník ZŠ z ponuky nášho vydavateľstva sú nové, v súlade s ŠVP, avšak najmä sú v súlade s novými učebnicami. Výrazne podporujú rozvoj a upevnenie učiva prostredníctvom nových úloh a cvičení. Redakcia spolu s autormi teraz intenzívne pracuje, aby boli k dispozícii čo najskôr po uvedení nových učebníc.
Bližšie informácie nielen o týchto nových pracovných zošitoch ale aj o pripravovaných seminároch k novým učebniciam nájdete v najbližších dňoch na našej http://www.aitec.sk .
Ďalej tu nájdete v dohľadnej dobe na stiahnutie zdarma:
– nové časovo – tematické plány k jednotlivým predmetom
– nové metodické príručky k jednotlivým premetom
Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu v novom školskom roku 2009/2010.
Vydavateľstvo Aitec spol. s r.o.

Žiaľ, toto nie je vtip, toto je reforma školstva v praxi.Skutočne nemáme učebnice a ani pracovné zošity. Ak sa vy, páni, tešíte na spoluprácu, tak ja sa na takúto spoluprácu neteším ani trošilinku. A neobviňujte nás, že sme dezinformovaní, zháňame si učebnice, lebo ich NEMÁME. Z čoho, podľa vás, máme učiť? Mňa ako učiteľa dnes vôbec nezaujíma vaše vychvaľovanie neexistujúcich učebníc a pracovných zošitov, keď už beží druhý školský týždeň a nemám dosť ani tých starých! A mrzí ma to aj ako rodiča, keďže mám syna druháka. Dnes si môžem búchať hlavu o múr, že som ho nedal do školy o rok skôr. Tak by mal aspoň aké-také učebnice…

Rozmýšľam, premýšľam – keďže si po novom už píšeme aj učebné osnovy, o chvíľu možno budú od nás chcieť (samozrejme vo svojom voľnom čase a zadarmo ako v prípade už spomínaných osnov), aby sme si písali sami aj učebnice (možno ste vlani postrehli také výzvy). Žeby sme to dostali, ako darček pod stromček v podobe novej vyhlášky či zákona s mottom „Šetriť, kde sa dá!“? Uvidíme. Nechajme sa teda (nemilo) prekvapiť…

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.