jan 272021
 

S vekom sa chute človeka menia. Tak je to aj so zimou a radovánkami počas nej. Kým v detstve ich predstavujú bieloskvúci sneh, sánkovačka, či korčuľovanie, našimi radovánkami v zime spolu s Ľubom je dnes práca s drevom, jeho pretváranie na mnohoraké užitočné výrobky…

Zima sa nám hodí. Prázdniny v zime sú nekonečné, televízor už radšej pozerám odzadu, dobré je niečím sa zabaviť, potrénovať svaly i mozog, vyplniť čas. Pozorujúc zmeny v prírode, ale i obytných zónach našich dedín a miest, rozhodli sme sa prispieť k ich zmierneniu. Veď taký vrabec je dnes hodný chovu v ZOO – kým kedysi mu každý dvor poskytoval vďaka sliepkam či kačkám hojnosť potravy, dnes na tom istom dvore živorí. Voľne žijúceho vtáctva ubúda. Špeciálne hodno spomenúť sýkorky, ktoré sú v záhradách vítanými pomocníčkami v boji proti rôznym škodcom. Kým väčšinu roka sa živia hmyzom, v zime sa menia na vegetariánov, stačia im semienka, ale vyžínače im pobrali i to.

Roky teda vtáky chováme. Každý u seba. Ľubo u seba doma, ja v záhrade. Zhotovili sme si kŕmidlá a vďaka už nebohému Kristiánovi sme mali nadostač aj lacnej slnečnice. Ale boli roky, kedy napriek hojnosti potravy bolo vtáčikov málo.

Každé Vianoce dávajú Popolušku, začali sme sa teda zaoberať Gottovým apelom: – Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? Zistili sme, že vtáčence to dnes so stavbou hniezda majú nesmierne zložité či v lese, kde chýba bútľavín, či poblíž človeka, kde býval pokoj a potrava.

Prvé búdky som kedysi spravil podľa veľmi jednoduchého návodu. Vyhotovil som aj úliky pre včielky samotárky. Hmyzí hrad aj ďalší úlik pre včielky som spravil na jar roku 2017.

22. 7. 2017 Bylinkový záhon v tvare šesťuholníka s hmyzím hotelom (ešte nebol dokončený), zaň sme neskôr postavili altánok

V tom pamätnom roku 2017 u Ľuba na škole vstúpili do projektu Zelená škola a začali sme sa realizovať vo veľkom. Prvou stavbou bol začiatkom leta šesťuholníkový bylinkový záhon so stĺpikom, kde našli príbytok včielky i hmyz.

Ten istý priestor o rok neskôr, už s altánkom

Na jeseň sme postavili aj kostru našej najväčšej stavby, dreveného altánku, ktorý neskôr dostal trstinovú strechu.

A práve tej zimy cez Vianoce sme začali vo veľkom vyrábať kŕmidlá. Vymysleli sme si jednoduchú konštrukciu a rozbehli sa naplno. Niekoľko desiatok ich Ľubo na jar rozdal deťom v želovskej základnej škole. Vyskúšali sme si aj výrobu búdok podľa už osvedčeného receptu.

O rok neskôr, Vianoce 2018, zase kŕmidlá, ale búdok  bolo taktiež veľa.

Naše stádo kôz

Nový pomocník – malý cirkulár, veľmi presný

Prototyp

Prvá väčšia nádielka, ani neviem, kam sa podeli

Podobné kŕmidlá mali pred Vianocami v bystrickom OBI – asi nám ktosi ukradol know-how

Odvtedy sme každú zimu pridávali ďalšie a ďalšie kŕmidlá, či búdky, no to, čo Ľubo vymyslel túto zimu, láme rekordy. Kúpili sme sto dosiek a povyrábali vyše stovky búdok. Teda najmä Ľubo, lebo nám spoločnú prácu komplikoval známy vírus.

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.