okt 082017
 
 8. 10. 2017  Publikoval 23:28 Informatika Tagged with: ,
Hortenzia (Hydrangea)

O počítačoch, počítačovej učebni a veľmi slušných žiakoch v nej…

Po smrti môjho kolegu som postupne v celej počítačovej učebni prešiel na operačný systém Windows 7. Základom bola dodávka notebookov v septembri 2014, teda presne pred tromi rokmi. Zvyšné počítače som preinštaloval, ale keďže mali málo pamäte, trápili sa a v sieti si nerozumeli so 64-bitovými notebookmi (problémom bola najmä tlač). Postupne sme ich nahradili repasovanými počítačmi v cene okolo 130,- eur za kus.

Dovtedy sme mávali na pracovnej ploche všelijaké pozadia a žiaci ich neraz menili na svoj obraz. Našli sa tam futbalisti, rýchle autá, zvieratá – obrázky pekné i menej pekné, najčastejšie však zdeformované roztiahnutím na plochu obrazovky. Niektorí žiaci sa v tom priam vyžívali a pri každej návšteve učebne bolo za nimi badať znateľnú stopu v podobe zmien na pracovnej ploche počítačov. Zo začiatku som proti tomu bojoval a vracal zmeny späť, ale neskôr už len útrpne rezignoval.

Krátko po dodaní notebookov som v ponuke operačného systému Windows 7 objavil obrázok kvetu Hortenzie (Hydrangea). Zapáčil sa mi a spravil som pokus – podával som ho na plochu všetkých počítačov v učebni. Dobre si pamätám to ráno, kedy som pozapínal všetky počítače, vysvietil dataprojektorom aj čelnú stenu učebne a každý žiak, čo šiel ráno do školy, sa čudoval tej zeleni. Skoro ráno bolo svetla pomenej, a tak to v nej vyzeralo ako v hlbokom lese.

Na počudovanie, do dnešného dňa sa ani raz nestalo, aby bol niekto v pokušení vymeniť tento obrázok za iný a ja neviem, ako si to vysvetliť. Žeby v tom bol skutočne kus mágie, alebo títo žiaci sú menej zdatní, než ich predchodcovia? Neviem, asi najskôr to bude utešeným pôvabom tohto nežného obrázka a pocitom vrcholnej krásy, ktorý vytvára v súručenstve s inými, navlas rovnakými. A i keď riskujem, že si toto niekto z mojich žiakov prečíta a dostane chuť na zmenu, muselo to zo mňa von, už len ako prostý hold čaru prírody, hoci len virtuálnej.

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.