mar 062016
 
 6. 03. 2016  Publikoval 15:41 Muzika Tagged with: , , ,
Jeseň

Zimy bývajú čoraz nevľúdnejšie, sychravé, jar si spred roka ani nepamätám, zato vôňu a farby jesene a smútok za tým všetkým si sprítomním hravo – aj muzikou…

Cestujem autom z Krtíša, je piatok, začali nám vraj jarné prázdniny. V aute som sám, zapínam rádio.

– Zase nič normálne, – hovorím si prepínajúc stanice jednu za druhou, keď tu na Devíne začujem klavír. Pár tónov a človek má hneď pokoj v duši.

Takto som sa teda zoznámil s „islandským zlatom“, skupinou Sigur Rós a jej hudbou k akémusi dokumentárnemu filmu, ktorý vraj o Islande prezradí viac, ako čokoľvek iné (asi film Heima). Zaujalo ma to až natoľko, že som si hneď po príchode domov sadol za dcérinu Yamahu a hoci som si už tú skladbu z úvodu relácie nepamätal, dojem, akási prchavá vôňa, z nej zostal.

Takto prišla na svet jednoduchá melódia – sprvu pár tónov, neskôr celý motív, úvod skladby, ktorá mala byť určená pre Vladku, moju žiačku, ktorú učím hrať na klavír. Do postele som si líhal veľmi spokojný.

Ešte aj v sne ma tá melódia prenasledovala a na druhý deň ráno som už vstával aj s jej pokračovaním. Do večera som mal hotovú celú skladbu, ale sprievod iba v úvode. Ten prišiel na rad na tretí deň. Na štvrtý som dolaďoval prstoklad a začal ju precvičovať. Jednoduchosť sa ale vytratila a celá skladba rozkošatela do neplánovaných rozmerov. Aj tak som veľmi spokojný, veď je to moja hudobná prvotina, hoci sám mám problém zahrať ju bez chyby.

Kompozícia je postavená na štyroch akordoch (C-dur, E-mol, D-mol a G-dur), ktoré neustále obmieňam, variujem, ale striedam vždy v stanovenom poradí. Z pokojnej melódie prechádza skladba postupne do dynamicky náročnejších častí, až sa v závere vracia k pôvodnej melódii z úvodu a končí nirvánou. Mne sa najviac páči druhá časť, rozvláčna ale pritom dynamická, kedy melódiu pravej ruky veľmi pekne dopĺňa a aj strieda sprievod v ľavej ruke. Mne tá skladba pripomína jesenný podvečer, čas, kedy pekný deň skončil a zostala naň iba spomienka – spomienka na krásu zmysluplne prežitého dňa, na mladosť, na lásku…

Sigur Rós som si ťukol aj na Youtube. Koncertujú vraj hocikde – pod holým nebom, v dedinskom kulturáku, či hasičskom dome a nerobia si žiadnu reklamu. Napriek tomu sa nejakí ľudia vždy zídu… A tú prvotnú melódiu som v záľahe jej tvorby nemal šťastie nájsť. Škoda, rád by so si to s nimi porovnal. Možno v lete, keď prídu na trenčiansku Pohodu:-)

Dalo mi to ešte čosi – po pár dňoch som prišiel aj na to, ako skladbu uložiť do keyboardu a následne preniesť na USB kľúč alebo naopak – skladbu z kľúča prehrať na keyboarde. Ale tú svoju nahrávku sem radšej ešte nedám:-)

Jesenný podvečer – MP3 súbor generovaný programom Musescore

Jesenný podvečer – PDF súbor generovaný programom Musescore, vhodný pre tlač
Jesenný podvečer – MIDI súbor generovaný programom Musescore, vhodný na prehranie v keyboarde.

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.