apr 102012
 
WT 4 - výučba v programe, odpoveď sa zadá kliknutím na správny výraz

Slovíčok z angličtiny pribúda. Aby som v nich nelietal ako kus tkanej textílie, rozhodol som sa použiť svoj na tento účel doteraz veľmi málo využívaný noutbúk…

Použil som slovníčky voľne dostupné na www.macmillan.sk/slovnicky. Ide o slovíčka z učebnice Straightforward, z jej dielov Pre-intermediate (modrá knižka) a Intermediate (červená). K predošlým dielom sa už vracať nebudem, boli to základy, ktoré neboli až také náročné (ak chcete, môžete použiť základnú slovnú zásobu od autora programu WordTeacher).

Tu už ale kvalitatívna a aj kvantitatívna náročnosť stúpa, musel som sa začať hýbať. Ako sa ale naučiť toto množstvo slovíčok v čo najkratšom čase, a tak, aby som pri nich nezaspával s papierom v ruke?

Spomenul som si na maličký český programček WordTeacher od Ondřeja Havla, ktorý som vo verzii 3 kedysi používal. Bol zdarma a mal editor, čiže som si doň napísal slovíčka, ktoré som sa potreboval naučiť a následne ma z nich aj vyskúšal. Vadilo mi však, že to bolo zdĺhavé, všetky slovíčka tam bolo potrebné písať.Vtedy som ešte netušil, že existuje aj verzia 4, ktorá poskytuje klikaciu alternatívu a 100 slovíčok, čo je približne množstvo slovíčok z jednej našej lekcie, zvládnete za 5 minút!!! Celú knihu, ak by ste to vydržali, máte za 1 hodinu!

Pri výučbe i skúšaní máte v každej chvíli prehľad o počte absolvovaných i chybných výrazov, koľko ich ešte máte pred sebou, ukazuje vám aj momentálnu percentuálnu úspešnosť a aby to nebolo také jednoduché, po každom kliknutí na výraz vám tie ostatné zamieša…

WT 4 VÝUČBA - odpoveď sa zadá kliknutím na správny výraz

WT 4 VÝUČBA – odpoveď sa zadá kliknutím na správny výraz

WT 4 SKÚŠANIE - výraz sa píše do rámčeka

WT 4 SKÚŠANIE – výraz sa píše do rámčeka

AKO TEDA NA TO? JEDNODUCHO:

1. Stiahnite a nainštalujte si program WordTeacher 4.2.

2. Stiahnite si aj slovíčka, ktoré som pre nás všetkých poprepisoval do programu Wordteacher a veselo ich môžete používať na expresne rýchle bifľovanie slovíčok.
Lekcie sú delené na dve časti – časť a a časť b, aby ich učenie a precvičovanie nebolo únavné ani pri písaní, keď sa budete chcieť z nich vyskúšať. V časti Intermediate sú aj tri časti – ab a aj c (lekcie majú až 150 slovíčok). Tieto súbory pridávam postupne.

3. Nakoniec si v programe kliknite na Nastavení a program si nastavte podľa tohto obrázka. V takomto nastavení Vám pôjde program svižne a bez chýb. Teraz si zvoľte Výuku podľa ďalšieho obrázka, tlačidlom Ďalší si v počítači vyhľadajte súbory so slovíčkami a môžete si ich precvičovať do nemoty.

STIAHNITE SI A VYSKÚŠAJTE:
Stiahnuť program WordTeacher4 (v priečinku english je základná nslovná zásoba od autora programu)
Kompletné slovíčka k učebnici Straightforward Pre-intermediate (zip súbor, po rozbalení je tam 24 súborov, 33 kB)
Slovíčka k učebnici Straightforward Intermediate (zip súbor, prvých 6 lekcií rozdelených na časti, 21 kB)

VYSVETLIVKY OZNAČENIA SÚBOROV
Str_PI – Straightforward Pre-intermediate
Str_I – Straightforward Intermediate
07a07b07c – 1., 2. a 3. časť lekcie číslo 7

POZNÁMKY
1. Ak si napriek tomuto postupu neviete dať rady s nainštalovaním programu a načítaním slovíčok doň, vyhľadajte vo svojom okolí človeka, ktorý vám s tým pomôže. Niekoľko kolegýň mi už referovalo, že si s tým nevedia dať rady.

2. Nič nie je bez chýb – dlhšie výrazy sa nie vždy vojdú do kolóniek, robil som, čo sa dalo – skracoval, uberal… Tiež ak nájdete preklep, nuž nečudujte sa – v tej rýchlosti… Testujem to, sám program používam, ale preklepy nájdete aj v tých PDF materíáloch od Macmillanu. Takže svoje chyby opravujem priebežne a ak nejakú nájdem, aktualizujem aj súbory na stiahnutie…

3. Program má editor – ak chcete, môžete si moje súbory podopĺňať svojimi výrazmi (stačí súbor otvoriť v editore), alebo napísať svoje súbory so slovíčkami…

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.