okt 082008
 

Sedím si takto v našej počítačovej učebni…

… a z chodby reve amplión nášho školského rozhlasu. Nič príjemné. O pol hodinu končím. Dnes naozaj stačilo. Vonku je príjemne, hoci slnko dnes ešte nevykuklo, teším sa domov. Predo mnou pár detí z Čeloviec a Vinice, ktoré síce nechodia do školského klubu ale máme ich na starosti, hrajú sa, niektorým občas pomôžem nájsť stránku s hrami a naštartovať ju.

Nikdy som nebol stúpencom hrania sa na počítači, ale nie je hra ako hra. Pre deti je to príťažlivé prostredie a konkrétne tieto deti nemajú s počítačmi a internetom skoro žiadne skúsenosti. Kým som napísal predchádzajúcu vetu, pobehal som asi päť detí a aj teraz ma dvaja volajú. Robím to aj tak, že ich odkážem na kamarátov, ktorí čosi vedia, alebo na tabuľu, resp. stenu pred nimi, kde im to zbežne ukážem cez dataprojektor. Iní ma oslovia a chcú sa mi „ukázať“, ako zariadili izbičku, alebo sa dostali do ďalšieho kola hry.

Je to dobre, že sme tu? Je to pre deti užitočné? Aj naša riaditeľka mi včera položila podobnú otázku. Nuž, rozhodne ÁNO. Už len to, ako sa celý týždeň deti tešili na to, že tu budú… Ak je tu radosť, zanietenie, čo viac si priať? Aj výučba predmetu práca s počítačom či informatika sa nesie v tomto duchu.

Kedysi to bolo ešte lepšie. Kým som doma nemal internet, odsedel som si tu s deťmi nejednu hodinku a pritom sa žiaci (vtedy najmä z druhého stupňa) nemohli hrať! Vlani už bolo cítiť ochabnutie, pretože som využil možnosť a dal si zaviesť internet domov.

Teraz sú tu celkom malé deti, prvostupniari a hrajú sa (starším nedovolím hrať sa – tak ako predtým). Jeden behá na motorke, iný skúša jazdiť v cestnej premávke, dievčatá obliekajú bábiky, alebo zariaďujú spomenutú izbičku. Keď vidím mojich prvákov (boli sme tu aj dnes, čítali a písali sme slabiky vo WordPade), aký strach a neistotu pri tom prežívajú, hmmm tak je to otázka zbytočná. Vtedy si človek pripamätá, aké to bolo na Hrušove v samých začiatkoch… Ale o tom zase niekedy inokedy, o chvíľu príde Ľubo, môj dobrý priateľ a pomôže mi napíliť obklad do WC.

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.