mar 152009
 
Exkurzia so žiakmi

Do diskusných skupín Infoveku prispievam sporadicky už roky. Myslím si, že môj príspevok z 1. marca 2009 ako odpoveď učiteľke – začiatočníčke prežívajúcej po nástupe do školy sklamanie, patrí aj sem…

Selyma, 23. februára 2009
Dobrý deň. Som rada, že som sa dostala k tejto veľmi dobrej a ako vidím aj aktívnej a profesionálnej stránke učiteľov.
Ako moja téma už naznačuje, som učiteľka 1. stupňa – začiatočníčka. Tuším, že tu asi nebude veľa psychológov, ale potrebovala by som poradiť.
Už od detstva, aspoň čo si pamätám, som chcela byť učiteľkou. To sa mi dokonca aj podarilo. A som za to vďačná, že v dnešnej dobe nezamestnanosti a prepúšťania mám prácu. Po pol roku učenia si však nie som istá, či som si vybrala správne. Mám taký pocit, že sa mi nedarí byť takou učiteľkou, akou som chcela byť. Často neviem, ako mám reagovať na správanie detí, či to náhodou nepreháňam, či na ne veľmi nekričím a podobne. Snažím sa byť milá, ale v poslednej dobe som dosť často nervózna. A to si myslím, že neprospieva a je to vidieť aj na deťoch. Je to normálne? Alebo sa mám zamyslieť nad tým, či je práca učiteľa pre mňa vhodná?
Ako čítam, je vás tu veľa odborníkov, ktorí majú toho už viac za sebou, ako ja. Stretli ste sa s tým vy u vás v školách, keď ste mali začiatočníkov?

Moja odpoveď, 1. marca 2009
Dva dni rozmýšľam, čo Vám napísať. Nuž, pokúsim sa to aspoň načrtnúť.
Keby som mal kedysi tie skúsenosti, ktoré mám dnes, ani chvíľu by som neváhal a venoval sa niečomu inému. Asi najlepšou investíciou by bolo cestovanie. Odporúčam to aj žiakom v škole. Naučíte sa jazyk, najlepšie anglický, obohatíte sa o mnohé skúsenosti, ktoré by ste inde nezískali, videli svet taký, aký je. Inou možnosťou by bolo ďalšie vzdelávanie sa v inom odbore, alebo by ste si mohli zvoliť doktorandské štúdium…

Škola sa totiž veľmi zmenila. Často nenájdete podporu ani tam, kde by ste ju mali dostať z princípu. Učiteľské povolanie nie je pre každého. Je to tá najťažšia práca, práca s ľuďmi, ktorí sú takí alebo onakí. Budete potrebovať silný žalúdok, pevné nervy a manžela, ktorý by Vás vedel finančne podržať. Často budete svedkom, že sa preferujú záujmy, ktoré so vzdelávaním nemajú nič spoločné, vzhľadom na počty žiakov ide často o udržanie sa v zamestnaní.

Iným aspektom je to, že dnešná spoločnosť stále zaznáva duchovné hodnoty. Učiteľstvo tým trpí. Akoby žalúdok, ktorý treba zasýtiť, bol tou najdôležitejšou časťou tela aj u tých, ktorí nie sú nútení takto rozmýšľať, ale rozmýšľajú tak a to najmä zo strachu, čo bude zajtra.

Keďže pravdepodobne chcete učiť aj ďalej, vedzte, že každý začiatok býva neľahký, niekedy ťažký a stojí veľa síl, potu a námahy. V tom prípade, ak ste rovnako postihnutá, ako väčšina z nás, nech Vám je na pomoci týchto pár rád p. Vaverkovej z Olomoca.

Spomínam si na svoje začiatky v Pohorelej pod Nízkymi Tatrami. Boli rovnako neľahké, ako snáď tie Vaše, uľahčovali mi to však deti, ktoré si ma obľúbili. Čo všetko sme vtedy dokázali navystrájať! Keď rodičia nevedeli večer nájsť svoju ratolesť, našli ju u mňa v školskej bytovke, „učil“ som aj v sobotu – mávali sme vychádzky… Ale v škole to bolo často zúfalé. Deti mali výrazné nedostatky, musel som doháňať učivo po svojej predchodkyni. Metodiku som ovládal iba papierovo. Z piatich vyučovacích dní v týždni som býval s troma dňami nespokojný… Časom som sa naučil rozmýšľať metodicky, robil si prípravy na každý deň, do práce chodieval na siedmu a do začiatku vyučovania popísal celú tabuľu. Ostalo mi tým viac času na obsah učiva, nestrácal som čas zbytočnosťami formálneho charakteru. Vlani som mal triedu, štvrtákov, ktorých som si prvýkrát v mojej kariére učiteľa viedol od prvej triedy. Nikdy sa mi tak dobre neučilo. Takú súhru a pokoj by som dožičil i Vám.

Dnes som rád, že učiteľský život som nemal ľahký, keďže som sa vždy snažil, aby žiaci niečo vedeli. Obohatilo ma to tým najlepším, čo ako učiteľ dokážem.
Veľa šťastia!

Poznámka
Keďže v tejto diskusnej skupine píšem príspevky bez diakritiky a v minulosti aj bez ypsilonu (s cieľom dokázať, že je to v našom jazyku úplne zbytočný znak), príspevky boli mierne upravené odstránením štylistických a pravopisných chýb.

Je nám ľúto, ale formulár pre pridávanie komentárov je momentálne uzatvorený.