pierog.org
Úvod .:. Najčítanejšie .:. Rubriky .:. Ankety .:. Na stiahnutie .:. Odkazy   

Novinky
10.09.2018: Zmena databázy a zvýšenie bezpečnosti
Stránky bežia od septembra na novej databáze a zároveň sa zvýšila ich bezpečnosť použitím SSL certifikátu prechodom na šifrovaný protokol HTTPS.

Anketa
Nedeľnú rozprávku na Regine:

počúvam často (766 hl.)
 
počúvam občas (478 hl.)
 
nepočúvam (347 hl.)
 
nezaujíma ma to (386 hl.)
 
neviem, čo je Regina (525 hl.)
 

Celkovo hlasovalo: 2502


Tvorba
Piesok (514 kB)
Kamienky (778 kB)
Kameň a tráva (891 kB)

Úvod
Používaním týchto stránok súhlasíte s využitím súborov cookies...............................Kontakt:

Informatika

* Žiacka knižka

Vydané dňa 04. 02. 2016

Môj bratranec mal kedysi program, ktorý si nevedel vynachváliť. Prvá vec, ktorú spravil po príchode domov bola, že zapol počítač a do programu zadal známky, ktoré v ten deň dostal v škole. Program mu vyrátal priemerné známky a on presne vedel, v čom musí pridať. Podobnú vec však zvládne aj obyčajný tabuľkový editor...

So žiakmi 8. ročníka robíme v tabuľkovom editore. Keďže sme celé učivo prebrali a nám ostal ešte čas, vymyslel som pre nich projekt Žiacka knižka. Zvyčajne robievam ukážky toho, čo žiadam aj od žiakov. Tentoraz som sa s tým pohral viac...

Žiacka knižka je vlastne súbor tabuliek, ktoré žiaka po zadaní známok zo žiackej knižky informujú o jeho aktuálnom aritmetickom priemere v každom klasifikovanom predmete a v každom polroku zvlášť. Každý predmet má svoju kartu (označuje sa aj ako list), na ktorej sa okrem tabuľky zobrazuje aj grafický prehľad známok spolu s ich priemerom.
Známky sa dajú vymazať/prepísať, program preráta aktuálne hodnoty a zmeny zaznamená aj graficky. Ak niektorý z predmetov nie je potrebný, stačí známky vymazať a kartu nechať prázdnu, alebo zmazať rovno celú kartu. Karta sa dá aj premenovať na iný predmet a údaje poprepisovať. Zadávanie dát je teda veľmi variabilné a aj farebne intuitívne.
Posledná karta s názvom PREHĽAD v sebe sústreďuje priemery známok zo všetkých predmetov na predošlých kartách a to súhrnne za obidva polroky.

Jediné obmedzenie použitia Žiackej knižky je to, že pre jej používanie je potrebné mať nainštalovaný kancelársky balík OpenOffice, ktorý je zadarmo a ktorý sa dá stiahnuť z odkazu pod článkom spolu so samotným súborom Žiaka knižka.
Ja som používal dnes najnovšiu verziu - OpenOffice 4.1.2.
Verím, že sa nájde pár žiakov, ktorým tabuľky poslúžia, a teda pomôžu im mať svoje školské výsledky pod väčšou kontrolou (škoda, že už nie som žiak).

Stiahnuť kancelársky balík Open Office (123 MB)

Súbor tabuliek Žiacka knižka (138 kB)

POZNÁMKA
Dnes, na druhý deň, som program prezentoval žiakom priamo z tejto stránky. Tabuľky som otváral priamo, neukladal na disk počítača. Vtedy sa ale nedá do tabuliek písať, OpenOffice dovolí súbor otvoriť len na čítanie. Je preto potrebné Žiacku knižku najprv uložiť na disk a následne otvárať z disku počítača. Potom sa dá s programom pracovať hore spomínaným spôsobom.

Záznamová karta predmetu slovenský jazyk a literatúra
Karta Slovenský jazyk a literatúra spolu s grafom

Karta PREHĽAD
Karta Prehľad sústreďuje priemery všetkých predmetov spolu s grafickým znázornením

[Akt. známka: 1,33 / Počet hlasov: 3] 1 2 3 4 5
Autor: Anton Pierog | Informačný e-mailVytlačiť článok

Vstup
Užívateľské meno:

Heslo:Registrácia

Fotogaléria


© Anton Pierog, 2008
Vytvorené pomocou phpRS - bezplatného redakčného systému