pierog.org
Úvod .:. Najčítanejšie .:. Rubriky .:. Ankety .:. Na stiahnutie .:. Odkazy   

Novinky
10.09.2018: Zmena databázy a zvýšenie bezpečnosti
Stránky bežia od septembra na novej databáze a zároveň sa zvýšila ich bezpečnosť použitím SSL certifikátu prechodom na šifrovaný protokol HTTPS.

Anketa
Nedeľnú rozprávku na Regine:

počúvam často (640 hl.)
 
počúvam občas (321 hl.)
 
nepočúvam (248 hl.)
 
nezaujíma ma to (264 hl.)
 
neviem, čo je Regina (340 hl.)
 

Celkovo hlasovalo: 1813


Tvorba
Piesok (514 kB)
Kamienky (778 kB)
Kameň a tráva (891 kB)

Úvod
Používaním týchto stránok súhlasíte s využitím súborov cookies...............................Kontakt:

Piesne

* V poslednej chvíli

Vydané dňa 02. 02. 2016

Čo všetko stálo za záchranou jednej piesne...

Na jeseň som bol na chvíľu s mojou mamou.
- Nože otvor hentú skriňu. Mala by tam byť stará magnetofónová páska, - vraví mi, práve keď sa mi najlepšie sedelo a oči začali poklipkávať.
Vstal som a dlho som nič nevedel nájsť. Konečne sa mi podarilo z útrob skrine vyniesť na svetlo božie jednu z mne dobre známych magnetofónových pások, na ktoré sme kedysi s bratom natáčali metalovú muziku v časoch socializmu dostupnú len z maďarského Petőfi rádia. Pousmial som sa príjemnej spomienke.
- Tam by mala byť pesnička, ktorú ešte náš starký spieval. Ty to máš na čom prehrať, pozri sa na to, - vraví mi prekvapenému.
Pásku som zobral a o pár dní som ju doniesol naspäť. Mama mala pravdu. Bola tam pieseň, ktorú som nepoznal. Mame som ju prehral na magnetofóne, poplakala si a ja som si ju odniesol domov. Ako veľa vecí, ktoré odložím na stranu s úmyslom, že sa s nimi ešte niekedy pozabávam, aj tentoraz som to vypustil z hlavy.

Január býva dosť plný - uzávierka polroka obnáša skúšanie, uzatváranie známok, dochádzky, klasifikačného záznamu, triednej knihy, do toho som v škole množstvo času venoval vyradeniu starých počítačov a ich nahradeniu novými strojmi, nuž na narodeniny mojej mamy som veru tento rok pozabudol.
O necelý týždeň mala mať aj meniny, nuž som začal tú pásku zhľadúvať. Po dlhom hľadaní som ju predsa len vysnoril.
V sobotu, keď žena s deťmi odišli na zabíjačku, vložil som ju do magnetofónu. Najprv bolo ticho a o chvíľu sa ozval povedomý šušťavý zvuk. Kým si mozog spomenul, čo ten zvuk znamená, magnetofón stihol skrkvať asi pol metra pásky tak dokonale, že jej vytiahnutie zo stroja trvalo skoro hodinu. Pozerám na zhúžvanú pásku a neverím vlastným očiam:
- Tak toto už asi nikdy hrať nebude, - vravím si pochmúrne a len veľmi ťažko som potlačil chuť do čohosi kopnúť.
Bežím do kuchyne k druhému magnetofónu. Pásku pretáčam na začiatok. Zrazu čosi prasklo a koliesko sa rozbehlo nevídanou rýchlosťou. Vypínam magnetofón, vyberám z neho pásku, pozerám. Tentoraz sa zlomila malá západka, ktorá držala pásku o koliesko. To ma už anjel smrti ovieval svojimi krídlami. Škaredo som zaklial a dal sa do rozoberania pásky. Moje pokusy o zlepenie malého plastového dzindzíka sekundovým lepidlom nestáli za nič.
V detstve som mal pred mamou veľký rešpekt. Bál som sa jej. Pocit obavy, čo zas z toho bude, sa z detstva po dlhých rokoch vrátil späť. Bolo mi zle. Po hodine márnej roboty som rozobral ďalšiu kazetu a nahradil poškodené koliesko novým.
Všetko nakoniec dobre dopadlo. Skrkvaná páska bola našťastie až za nahrávkou hlasu starého otca a aby som už nič infarktové v ten deň nemusel prežívať, zobral som diktafón a pustil pásku ešte posledný raz. Páska konečne vydala svoj poklad.
MP3 nahrávka slúžila ďalej na znotovanie pesničky v programe Musescore, zápis textu piesne, jej harmonizáciu a dorobenie prechodov. Do večera bolo všetko hotové. A o deň neskôr moja mama dostala ten najkrajší darček.
Na záver
Mama spomínala, že starký veľmi chcel, aby táto pieseň jeho mladosti žila ďalej. Veď bol vojakom slovenskej armády v časoch 2. svetovej vojny! Obdivujem svojho starého otca. Ťažko chorý, unavený životom, krátko pred smrťou, a on si ešte spieva!
- Hádam som Ťa potešil, starký môj...

MP3 nahrávka piesne, ktorú spieval môj starý otec Viliam Bariak Kožkár z Modrého Kameňa krátko pred smrťou, v roku 1987.
MP3 súbor, výstup programu Musescore
PDF súbor, slúži na tlač notového záznamu.
MSCZ súbor, po jeho načítaní do programu Musescore je možné notový záznam upraviť.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasov: 1] 1 2 3 4 5
Autor: Anton Pierog | Informačný e-mailVytlačiť článok

Vstup
Užívateľské meno:

Heslo:Registrácia

Fotogaléria


© Anton Pierog, 2008
Vytvorené pomocou phpRS - bezplatného redakčného systému