pierog.org
Úvod .:. Najčítanejšie .:. Rubriky .:. Ankety .:. Na stiahnutie .:. Odkazy   

Novinky
10.09.2018: Zmena databázy a zvýšenie bezpečnosti
Stránky bežia od septembra na novej databáze a zároveň sa zvýšila ich bezpečnosť použitím SSL certifikátu prechodom na šifrovaný protokol HTTPS.

Anketa
Nedeľnú rozprávku na Regine:

počúvam často (805 hl.)
 
počúvam občas (524 hl.)
 
nepočúvam (377 hl.)
 
nezaujíma ma to (432 hl.)
 
neviem, čo je Regina (569 hl.)
 

Celkovo hlasovalo: 2707


Tvorba
Piesok (514 kB)
Kamienky (778 kB)
Kameň a tráva (891 kB)

Úvod
Používaním týchto stránok súhlasíte s využitím súborov cookies...............................Kontakt:

Zápisník

* Šachový krúžok

Vydané dňa 08. 12. 2010

Učiť dnes deti hrať šach? Po vyučovaní, v ich voľnom čase? To musí byť činnosť dopredu odsúdená na neúspech! Že by naozaj?...

Keď som študoval informatiku v Nitre, mal som spolužiaka, ktorý hrával majstrovstvá Slovenska v šachu. Raz sme na vyučovaní sedeli za počítačmi vedľa seba a cez voľné chvíle surfoval po stránkach s výsledkami zápasov, prezeral si rozohraté partie, dohováral sa s protihráčmi na diaľku... Zaujalo ma to a on, potešený mojím záujmom, mi ukazoval možnosti, ktoré internet dnes v tejto oblasti ponúka. Odvtedy uplynulo zopár rôčkov, ale nikdy som nemal čas venovať sa tejto téme bližšie a ani mi donedávna nenapadlo, že by som niečo podobné robil ja sám.
Život však hýri pestrosťou, ak vieme stále objavovať nové a nové podnety, ktoré nás dokážu obohatiť. Už vlani sme na škole uvažovali o rozbehnutí šachového krúžku. Aj šachovnice sa nakúpili, ale na začiatku roka to bolo len vo fáze uvažovania a neskôr už bolo pozde začínať. Spomínal som to aj v jednom zo svojich článkov.
Tento rok som začínal s hŕstkou žiakov. Bolo že to zase raz posmechu a škodoradosti! Nič to. Po zaregistrovaní žiakov na krúžky, vlastne až dodatočne, som začal robiť propagáciu medzi žiakmi a získal do krúžku aj ďalších. Sám som neveril, že by krúžok skutočne mohol fungovať. Situáciu komplikoval aj fakt, že práve v tom istom čase je aj krúžok hry na heligónku. Nakoniec mám v krúžku vyše 15 žiakov a prihlasujú sa ďalší. Zväčša sú to menšie deti z nižších ročníkov, ale nechýbajú ani ôsmaci.
Prečo? Nuž spojil som modernú dobu so zašlými časmi a deťom ukázal aj možnosti, ktoré pre ne existujú na webe. Učiť ich ťahať figúrkami? Zdĺhavá a dosť nepríjemná činnosť, otravná pre mňa i pre deti. Ale našiel som server, kde to pekne graficky deťom ukáže počítač a bolo po paráde. Keď sa k tomu pripojí i možnosť zahrať si s deťmi celého sveta, je to paráda.
Využil som aj tieto moje stránky a kto tu bol pred týždňom, určite zaregistroval zmeny: hneď dolu pod článkami som umiestnil skript, ktorý umožňuje zahrať si partiu s počítačom, v ľavom paneli dva odkazy na už spomínaný server umožňujúci naučiť sa ťahať figúrkami i zahrať si šach naživo so skutočnými deťmi v reálnom čase a pre zdokonalenie v zakončovaní partií denne aktualizované šachové koncovky.
Ešte jedna skutočnosť ma nemilo prekvapila - tento rok sa prestala hrať okresná liga, no možno len dočasne. Minule totiž prišiel na školu mail, v ktorom sa zisťovali počty žiakov, ktorí sú po školách organizovaní v krúžkoch. S pomocou Slovenského šachového zväzu sa snáď čosi rozbehne. Uvidíme.
A ako to u nás na krúžku vyzerá? Občas zájdeme na počítače, ale hlavne hráme medzi sebou. V knižnici máme desať šachovníc a hráme o dušu spasenú: vlka a ovce, dámu, preskakovanú, švédsky i klasický šach, na ktorý si donedávna málokto trúfal. Mali sme aj nejaké peniaze na činnosť, nakúpil som tričká a treba na ne už len vymyslieť nejaký znak, vyrobiť šablónu a streknúť ich. Čo ak by sme predsa len na nejaký turnaj išli? Nuž, držte nám teda palce!

[Akt. známka: 1,17 / Počet hlasov: 6] 1 2 3 4 5
Autor: Anton Pierog | Informačný e-mailVytlačiť článok

Vstup
Užívateľské meno:

Heslo:Registrácia

Fotogaléria


© Anton Pierog, 2008
Vytvorené pomocou phpRS - bezplatného redakčného systému