pierog.org
Úvod .:. Najčítanejšie .:. Rubriky .:. Ankety .:. Na stiahnutie .:. Odkazy   

Novinky
10.09.2018: Zmena databázy a zvýšenie bezpečnosti
Stránky bežia od septembra na novej databáze a zároveň sa zvýšila ich bezpečnosť použitím SSL certifikátu prechodom na šifrovaný protokol HTTPS.

Anketa
Nedeľnú rozprávku na Regine:

počúvam často (805 hl.)
 
počúvam občas (524 hl.)
 
nepočúvam (377 hl.)
 
nezaujíma ma to (432 hl.)
 
neviem, čo je Regina (569 hl.)
 

Celkovo hlasovalo: 2707


Tvorba
Piesok (514 kB)
Kamienky (778 kB)
Kameň a tráva (891 kB)

Úvod
Používaním týchto stránok súhlasíte s využitím súborov cookies...............................Kontakt:

Otec

* Jano Veľký

Vydané dňa 02. 02. 2016

Z cyklu Miniatúry (príbehy, úvahy, eseje)... 60. časť

Rok 1968 vošiel do našej histórie ako čas nesplnených nádejí. Najskôr veľký príval uvoľnenia a očakávania. Dúfali sme, že sa odčinia nedávne krivdy a odstránia staré neduhy. Verili sme s Dubčekom, že je možný socializmus s ľudskou tvárou. Odpoveď prišla takmer obratom. Nasledoval vstup spojeneckých vojsk na naše územie v noci na 21. augusta. Prišlo zdesenie, zlosť i úvahy, či sa postupovalo správne. Onedlho sa začala konsolidácia, po nej nasledovala normalizácia a s ňou neodmysliteľné stranícke čistky a dlhoročné prenasledovanie nepohodlných.
Z tých pochmúrnych čias si malú spomienku zaslúži kolega Jano Veľký. Keď som k nim nastúpil, Jano zastával funkciu predsedu základnej organizácie štátostrany v škole. Kolegovia ma čoskoro varovali, aby som si dával pozor, Jano, vraj, donáša na kolegov riaditeľovi. Jednoducho, podozrievali sme ho z toho... Ale nebolo treba.
Po vstupe vojsk, presnejšie pred previerkami, prišli za ním súdruhovia z okresného výboru štátostrany, aby vysypal všetko, čo vie na svojich spolupracovníkov s tým, že ak tak urobí, spravia ho zástupcom riaditeľa, ak nie, uvoľnia zo zamestnania, prepustia!... A Jano? Radšej oželel stratu miesta i postavenia, ale ostatných nezradil... Čestný a statočný muž! Osobnosť. Považujem sa za šťastného, že som ho poznal.

ZOZNAM VŠETKÝCH ČLÁNKOV

[Akt. známka: 0 / Počet hlasov: 0] 1 2 3 4 5
Autor: Anton Pierog st. | Informačný e-mailVytlačiť článok

Vstup
Užívateľské meno:

Heslo:Registrácia

Fotogaléria


© Anton Pierog, 2008
Vytvorené pomocou phpRS - bezplatného redakčného systému