pierog.org
Úvod .:. Najčítanejšie .:. Rubriky .:. Ankety .:. Na stiahnutie .:. Odkazy   

Novinky
10.09.2018: Zmena databázy a zvýšenie bezpečnosti
Stránky bežia od septembra na novej databáze a zároveň sa zvýšila ich bezpečnosť použitím SSL certifikátu prechodom na šifrovaný protokol HTTPS.

Anketa
Nedeľnú rozprávku na Regine:

počúvam často (751 hl.)
 
počúvam občas (467 hl.)
 
nepočúvam (342 hl.)
 
nezaujíma ma to (377 hl.)
 
neviem, čo je Regina (509 hl.)
 

Celkovo hlasovalo: 2446


Tvorba
Piesok (514 kB)
Kamienky (778 kB)
Kameň a tráva (891 kB)

Úvod
Používaním týchto stránok súhlasíte s využitím súborov cookies...............................Kontakt:

Záhrada

* Čo robím teraz?

Vydané dňa 26. 04. 2009

Po dňoch ničnerobenia sa môže jeden aj pretrhnúť...

Otcova chatka na Priemstave, 2005 Pustil som sa do boja s trávou na technologicky vyššej úrovni. Minulý týždeň som vyskúšal vyžínač MTD (made in Mexico). Kúpil som ho v maďarskom Tescu za 1 850 korún a bol prekvapený, ako výborne kosí. Najviac sa mi páči, že nie je potrebné manipulovať s plynom, voľnobeh si poradí skoro so všetkým. Štyri hodinky, a mám vzorný poriadok v záhrade i za plotom, kde to vykášam pravidelne už niekoľko rokov, ale vždy to bola drina, ktorá vyžadovala aj veľa času.
Okrem toho okopávam. Maliny, ríbezle, stromy... Je to drina a ide to ťažko, je veľmi sucho, po dažďoch je zem tvrdá, odvaľujú sa hrudy, motyka len ťažko preniká hlbšie. Dokonca sa mi pokazili aj hodinky, ktoré šli bez poruchy dvadsať rokov. Odpadla im veľká ručička, čo ma trochu rozladilo. Už mesiac nepršalo a každý deň páli slnko. Ak nenaprší, bude to zlé. Opadáva už lístie zo stromov, najmä z hrabov, ktoré ledva vyrašili.

Tiež premýšľm, ako si to tu upraviť. Vlani som si spravil v plote bráničku a tým získal voľný prístup i za plot. Už som tam presťahoval slamu na mulčovanie (nastielanie), pod stromy pôjde aj kompostovisko a toho roku by tam malo pribudnúť aj miesto na posedenie, besiedka - kovová konštrukcia doplnená drevom. Už to len preniesť na papier a utekať s tým...
Pred rokom som objavil na Modrom Kameni firmu, v ktorej majú aj kovoobrábaciu dielňu. Bráničku i opornú konštrukciu na kompost mám od nich. Viackrát mi pomohli aj s drobnými vylepšeniami či opravami náradia. Môžem povedať, že u nás len málokde stretnete remeselníkov, ktorí by boli tak ochotní počúvať vaše nápady (neraz mierne strelené) a dokázali ich aj k vašej úplnej spokojnosti, navyše i pomerne lacno uskutočniť.

Otec v záhrade, 2005 Tento rok pohnem aj s chatkou. Bude tu prvou chatkou, pretože nikto tu zatiaľ chatku nemá. Pri viniciach, jeden-dva kilometre opodiaľ, nájdete rôzne druhy chatiek, od zrubových po návesy z nákladiakov, ale tá moja...
Mala by byť kópiou otcovej chatky, overenej rokmi, ľahká, rozoberateľná, z dielcov, ale pôdorysne zväčšená o pol metra na jednej ale radšej na každej strane, čiže štvorec 2,5 x 2,5 metra s dopredu predĺženou strechou, aby chránila vstup. Už aj hunt, nádrž na vodu z baníckeho vozíka, mám vyhliadnutý, síce trochu pokrivený, ale roky ma čakajúci zahrabaný v zemi za plotom otcovej záhrady. Zachytí mi vodu zo strechy, nebudem musieť toľko behať ku studni.
Len kde tú chatku umiestniť? Najradšej by som ju dal čo najvyššie, ku cestičke (vodu by som si rozviedol hadicou po pozemku), ale pokojnejšie miesto by bolo dolu, pri plote, resp. za plotom. Neviem, Váhy sa ťažko rozhodujú. A nakoniec, do roka času dosť. Keď sa mi nebude niečo páčiť, rozoberiem ju a premiestnim. Otec ju dokonca onoho času chodil so žiakmi na lešenárskych trubkách prenášať...
Hotovú chatku nekúpim, sú poriadne predražené, nemám na to peniaze a takú, akú máme na Krtíši, som aj tak nikde nevidel. Nuž, pri troche šikovnosti... V lete si pozháňam materiál, narežem dosky, pripravím kovové dielce a betónové kvádre. Do jari drevo preschne a o rok by mala byť chatka hotová. Uvidíme.

Otec tú chatku kúpil asi vtedy, keď aj Trabant, okolo roku 1976, za sto korún československých od včelára, ktorý ju používal na kočovke so včelami. Pre jej výhody by som ju bez váhania nechal patentovať. Keď ma vyrazia zo školy, budem také chatky asi vyrábať. Ale už nie za sto korún a ani nie za sto eur. To by bola cena materiálu, dve stovky na to a už sme na cene tristo eur. Po zaokrúhlení sa dohodneme na piatich (dane, moje nové auto, časom nejaký ten barák s bazénom, veď to poznáte...). Nekúpite? :-)))

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasov: 4] 1 2 3 4 5
Autor: Anton Pierog | Informačný e-mailVytlačiť článok

Vstup
Užívateľské meno:

Heslo:Registrácia

Fotogaléria


© Anton Pierog, 2008
Vytvorené pomocou phpRS - bezplatného redakčného systému