pierog.org
Úvod .:. Najčítanejšie .:. Rubriky .:. Ankety .:. Na stiahnutie .:. Odkazy   

Novinky
10.09.2018: Zmena databázy a zvýšenie bezpečnosti
Stránky bežia od septembra na novej databáze a zároveň sa zvýšila ich bezpečnosť použitím SSL certifikátu prechodom na šifrovaný protokol HTTPS.

Anketa
Nedeľnú rozprávku na Regine:

počúvam často (594 hl.)
 
počúvam občas (271 hl.)
 
nepočúvam (221 hl.)
 
nezaujíma ma to (231 hl.)
 
neviem, čo je Regina (273 hl.)
 

Celkovo hlasovalo: 1590


Tvorba
Piesok (514 kB)
Kamienky (778 kB)
Kameň a tráva (891 kB)

Úvod
Používaním týchto stránok súhlasíte s využitím súborov cookies...............................Kontakt:

Otec

* Čo aj v kôlni

Vydané dňa 02. 02. 2016

Z cyklu Miniatúry (príbehy, úvahy, eseje)... 75. časť

Kto nežil v cudzích krajoch, sotva pochopí, čo znamená byť doma. Žiť na miestach, ktoré sú nám od detstva dôverne blízke, medzi ľuďmi, ktorých roky poznáme a ktorí poznajú nás. Naviac, na svojom a pod vlastnou strechou.
Po Nežnej sa k nám postupne vplazil kapitalizmus. Na vidieku začalo nenápadne práce ubúdať, ale v mestách zmeny sprvu neboli až také viditeľné. Nuž aj naši známi, hoci obidvaja mali prácu, jednako podľahli ilúzii blahobytu inde a odsťahovali sa do mesta. Darmo sme ich presviedčali a odhovárali. Zasľúbená zem príliš vábila.
Spočiatku si pochvaľovali. Robotu mali, keby len jednu, plat tiež dobrý. Len ich kvárila samota. Nijakí známi či priatelia. Navyše mladého začali trápiť žalúdočné vredy, a mladá si našla frajera. Vec sa však načas urovnala. Keď sme ich navštívili, nepoznávali sme ich: obidvaja vychudnutí až prepadnutí, on navyše zúbožený, pripomínal o dvadsať rokov staršieho muža. Vtedy si trošku pootvoril srdce a s úľavou povedal:
- Keď odídem do dôchodku, vrátim sa domov. Čo aj v kôlni, ale budem doma! Doma som bol niekto, tu som nikto! - povzdychol si.
Osud mu však nežičil. Onedlo sa sťahovali znova. A stále ďalej od domova. Najskôr na Moravu, aby nakoniec zakotvili v Prahe.
Iba keď jedného dňa sme dostali takmer zašifrovanú a nejasnú správu. Vysvitlo, že mladá ho opustila a našla si mladšieho priateľa. Ale všetky rodinné pôžičky mu veľkodušne nechala.

ZOZNAM VŠETKÝCH ČLÁNKOV

[Akt. známka: 0 / Počet hlasov: 0] 1 2 3 4 5
Autor: Anton Pierog st. | Informačný e-mailVytlačiť článok

Vstup
Užívateľské meno:

Heslo:Registrácia

Fotogaléria


© Anton Pierog, 2008
Vytvorené pomocou phpRS - bezplatného redakčného systému