pierog.org
Úvod .:. Najčítanejšie .:. Rubriky .:. Ankety .:. Na stiahnutie .:. Odkazy   

Novinky
10.09.2018: Zmena databázy a zvýšenie bezpečnosti
Stránky bežia od septembra na novej databáze a zároveň sa zvýšila ich bezpečnosť použitím SSL certifikátu prechodom na šifrovaný protokol HTTPS.

Anketa
Nedeľnú rozprávku na Regine:

počúvam často (640 hl.)
 
počúvam občas (321 hl.)
 
nepočúvam (248 hl.)
 
nezaujíma ma to (264 hl.)
 
neviem, čo je Regina (340 hl.)
 

Celkovo hlasovalo: 1813


Tvorba
Piesok (514 kB)
Kamienky (778 kB)
Kameň a tráva (891 kB)

Úvod
Používaním týchto stránok súhlasíte s využitím súborov cookies...............................Kontakt:

Trieda 2012-16

* Čítanie 5. júna 2013

Vydané dňa 26. 12. 2014

Ako sme čítali v prvej triede. To už vari ani pravda nie je...

Trochu som upratoval v počítači a našiel zvukovú nahrávku čítania mojich žiakov na konci prvej triedy, presnejšie 5. júna 2013. Bol to len pokus zaznamenať ich úroveň čítania, čo je na konci prvej triedy trhanie ovocia celoročnej namáhavej práce nielen pre učiteľa, ale aj pre rodičov a najmä pre deti.
Tie boli trochu vykoľajené nezvyklým spôsobom práce pri zhotovení nahrávky, sedeli sme v kruhu a prístroj mali pred sebou v strede, onedlho si ale zvykli. Ja som čítal pomerne rýchlo a niektorí nestačili text sledovať, pri čítaní spolužiakov sa neskôr zorientovali.

Čítanie prvej knihy v škole nikdy s prvákmi nevynechám. Robím všetko pre to, aby knihu rodičia dieťaťu kúpili ešte pred vstupom do školy, rovno pri zápise. Niektorých treba dlho presviedčať, iní vám povedia, že si ju kúpia, ja ju objednám, a peniaze kde nič, tu nič:-(

Aby bolo nielen čítaním pre samotné čítanie, kedy žiakovi zmysel uniká (má on veru čo robiť s technikou čítania), čítam väčšiu časť príbehu ja sám a žiak dostáva šancu čosi z toho aj pochopiť, vytvoriť si citový vzťah k čítanému príbehu. Potom čítajú žiaci. Dôležité je striedať horšie výkony s lepšími, prípadne znova čítam sám, aby to malo "šťavu".
Nevadí, že niektorí nestačia rýchlosti môjho čítania, majú aspoň métu, ktorú sa snažia denno-denne neraz krvopotne dosiahnuť, orientujú sa v texte sprvu chaoticky, neskôr hľadajú záchytné významové body, slová s istým významom, nakoniec nájdu, kde čítame.
Aj vtedy je latka postavená nad úrovňou hoci toho najlepšieho čitára - nahlas by nikdy nevedel čítať tak rýchlo ako ja, číta očami, teda trénuje tiché čítanie, čo je v prvej triede dosť okrajová záležitosť a u lepších čitárov neskôr aj brzda ich rozvoja. Ukážkou takéhoto postupu je uvedená zvuková nahrávka.
Možno robiť aj výkonnostne rozdielne dvojice žiakov - vtedy silnejší ťahá slabšieho. Pamätám sa, že v druhej triede, vlani, sme mali obľúbenú hru čítať vo dvojiciach, niekdy volených náhodne, inokedy s istým zámerom. Podľa toho dostávali aj známky (hodnotil som výkony spoločne so žiakmi - žiaci známku navrhovali, zdôvodňovali ju a ja som vyslovil záverečný verdikt). Pre slabších čitárov to bol dosť silný stimul, aby v čítaní pridali a nezaostávali za ostatnými v triede.

NAHRÁVKA, MP3 (7,89 MB) - ak chcete súbor uložiť, kliknite pravým tlačidlom myši a zadajte príkaz Uložiť cieľ odkazu ako...

[Akt. známka: 0 / Počet hlasov: 0] 1 2 3 4 5
Autor: Anton Pierog | Informačný e-mailVytlačiť článok

Vstup
Užívateľské meno:

Heslo:Registrácia

Fotogaléria


© Anton Pierog, 2008
Vytvorené pomocou phpRS - bezplatného redakčného systému