Vianočná besiedka

Autor: Anton Pierog <anton(at)pierog.org>, Téma: Piesne, Vydané dňa: 13. 12. 2015

O prvom koncerte mojich prvých žiakov našej historicky prvej základnej umeleckej školy v našej dedine. Dnes sme teda koncertovali...

Pred vystúpeniami
Na svoje vystúpenie čakali hudobníci aj divadelníci

V kulturáku sa nás zišlo neúrekom. Koncert bol svižný, vystúpenia neboli dlhé, veď väčšina žiakov sú prváčikovia, hoci vekom aj 14-roční.
Moji traja žiaci a synátor nesklamali.
<<<<<<<<<<------------------------------>>>>>>>>>>

Filip počas svojho vystúpenia

Filip (2. ročník ZŠ) zahral pieseň Išlo dievča pre vodu s jednoduchým basovým sprievodom tvoreným pomocou základných basov C a G. Život mu komplikujú návyky z hrania na heligónke, na ktorú hral už predtým a ktoré postupne odstraňujeme. Prejdeme na náročnejšie skladby, hru vo dvojici s Timotejom a rytmický basový sprievod známych ľudových piesní. Doma cvičí na vlastnom nástroji.
Som rád, že sa nájdu žiaci ochotní učiť sa aj na akordeóne. Za mojich čias preferovaný nástroj je dnes v úzadí a dnes v našom okrese skoro nezoženiete učiteľa!
<<<<<<<<<<------------------------------>>>>>>>>>>

Timotej bol suverénny

Timotej (3. ročník ZŠ) zahral pieseň Kohútik jarabý taktiež s jednoduchým basovým sprievodom tvoreným základnými basmi C a G. Hrá sebavedomo a isto. Prechádzame na rytmický sprievod ľudových piesní s basmi v ľavej ruke. Čakajú nás náročnejšie skladby a hra vo dvojici s Filipom. Zatiaľ nám však v škole chýba druhá malá harmonika, aby sme nemuseli nástroj z domu vláčiť do školy. Má radosť z muzicírovania a na naše stretnutia sa teší. Doma má vlastnú harmoniku.
<<<<<<<<<<------------------------------>>>>>>>>>>

Vladimíra a jej nebeský pokoj

Vladimíra (9. ročník ZŠ), moja najusilovnejšia žiačka. Zahrala skladbu z Klavírnej školy. Každý úder na klávesy vyžaroval nadpozemský pokoj a rozvahu. Mala natrénovanú aj Tichú noc, ale pre pokoj duše sme sa rozhodli uviesť menej náročnú skladbu. Zvládla už niekoľko našich ľudových piesní s akordickým sprievodom v ľavej ruke a aj s obmenami tohto sprievodu. Postupne prejdeme na molové tóniny a mali by sme sa naučiť aj niekoľko náročnejších skladieb, hru na spôsob karaoke (hranie do pripravenej nahrávky) alebo niečo do tandemu. Doma trénuje na klávesoch značky YAMAHA.
<<<<<<<<<<------------------------------>>>>>>>>>>

Svižné gitarové duo

Nakoniec môj syn spolu s kamarátom zo susednej dediny. Veľa času na spoločné hranie nebolo, ale výsledok bol výborný.
<<<<<<<<<<------------------------------>>>>>>>>>>

Martin s novou elektroakustickou gitarou
Zahral sólo s rockovejším zvukom gitary

Včera kupovaná elektroakustická gitara nesklamala. Jej zvuk cez combo je úctyhodný, majestátny a konečne je po probléme s hlasitosťou aj vo väčšej miestnosti...
~~~~~~~~~~<<<<<<<<<<**********>>>>>>>>>>~~~~~~~~~~