Zdravie učiteľov

Autor: Anton Pierog <anton(at)pierog.org>, Téma: Zápisník, Vydané dňa: 18. 12. 2010

Mediálny jarný šum o zlom stave petržalských učiteľov je dávno ta-tam, ale mementom zostáva naďalej...

Presila Koniec-koncov, posúďte sami z televíznej reportáže. Že to napadlo práve bývalému ministrovi školstva Milanovi Ftáčnikovi, ma neprekvapuje. Spomínam si ešte na to verejné odsudzovanie, ktorého sa mu dostalo za myšlienku zavedenia jogy do škôl. A verím, že sa aspoň učitelia v Petržalke dočkajú zlepšenia svojho zdravotného stavu. Budú na ozdravných pobytoch a viac športovať.
Ale stále je to len čiastočná náprava dôsledkov situácie, ktorá je už na mnohých školách neúnosná: Toto sú asi megapríčiny, ktoré sa rokmi podpíšu pod váš nezávideniahodný zdravotný stav, akoby ste vykonávali rizikové práce v ťažkom priemysle. Chorý vzdelávací systém, rokmi zvyšujúci vaše povinnosti a pracovnú záťaž nad únosnú mieru.
A nápravné opatrenia zo spomínanej televíznej relácie v úvode? Zase sme raz vyšli na psí tridsiatok ako neschopáci, ktorí sa nedokážu postarať ani len o svoje zdravie. Nuž zabehať si, zaskákať, aj na to veru treba síl, no učiteľ je po príchode domov zo školy často rád, že je rád. Rád, že má doma tiché miesto, kde si môže v kresle nerušene podriemať - aj to však iba vtedy, ak sa mu dá a ak v ňom nekypí zlosť až do rána...

Riešenie? Keď sme boli toho roku u bratranca v Poľsku, čudoval som sa zase. Pred asi 4 rokmi výške jeho nástupného učiteľského platu, tento rok platenej celoročnej dovolenke, na ktorú má nárok učiteľ s dlhšou praxou. A toto nie je len poľským špecifikom! I u nás by sme sa mali my, učitelia, zasadiť o návrh takejto úpravy Zákona o pedagogických zamestnancoch. Odbory sú slabé, nečudo, že z nich ľudia odchádzajú, naopak, nádejou by mohlo byť zjednotenie podobných požiadaviek Slovenskou komorou učiteľov.
Ako rád by som sa niečoho podobného dočkal aj u nás na Slovensku - vypadnúť z toho kolotoča nevyhnutností, oddýchnuť si a to najmä psychicky!

A načo tieto slová? Nuž, aby sa mladým, učeniachtivým otvorili očká a našli si inakšiu, šťastnejšiu profesnú dráhu, hoci dnes je to u nás pre obyčajného človeka často asi nedosiahnuteľným snom. A myslím si, že rozumu majú dosť, lebo aj podľa spomínaného Ranného ladenia, nastupuje do škôl najviac ak desatina vyštudovaných učiteľov. Takže som toto písal práve pre túto desatinu...