Sobotné ráno

Autor: Anton Pierog <anton(at)pierog.org>, Téma: Záhrada, Vydané dňa: 26. 04. 2009

Pre učiteľa je sobota nedeľou. Pokojné ráno bez náhlenia, raňajky, obchod, záhrada. Desať hodín. Vyberám kľúč, otváram bránu. Čudné mi to je, nikoho tu niet...

Za plotom Nie sú to tie soboty, čo bývali. Ešte nedávno, zo tri roky spiatky, sa to tu v sobotné rána hmýrilo ľuďmi, ozývali sa motyky, kosy, novšie už vyžínače, polievalo sa, okopávalo. Teraz je to tu mĺkve. Mnohí sa na poslednej schôdzi vyjadrili, že o záhradky nestoja. Karty zamiešala akási komasácia, výmena pozemkov, kedy tí, čo majú inde zeme, musia si plochu záhradky zameniť a tým pozemok majetkovo vysporiadať. Bonita pôdy nie je vysoká, pieskovo-hlinitá zem na skalnom podloží, ktoré miestami "nahmatáte" aj motykou, nuž nečudo, že ľudia pomaly odskakujú.
Na druhej strane, veľa ľudí už ani nevládze, mnohí stadeto poodchádzali, mlaď začína chýbať a mnohým sa to ani neoplatí kvôli cenám v obchodoch.
Mne sa tu páči a musím spomenúť aj mnohé výhody, ktoré tieto záhradky majú:
  1. Malá vzdialenosť od dediny - prejdete popri škole, miniete kostol, zberný dvor a ste v záhrade
  2. Výhodná poloha - záhradky sú rozložené na miernom severovýchodnom svahu, počas horúčav tu slnko nemá takú silu, tá moja je pod lesom a doobedu sedím v chládku
  3. Prístupnosť - máločo na Hrušove je tak prístupné, ako tieto záhradky, inak povedané, prídete sem po rovine
  4. Zdroj vody - máme tu nikdy nevysychajúcu studničku, od našej záhradky je to sto metrov dolu miernym svahom
No najväčšiu cenu pre mňa má aj tak to, čo dnes už pre mnohých skoro nič neznamená, krása prostredia, ticho, pokoj. Moja záhradka mi veľmi pripomína našu záhradku nad Krtíšom, na Priemstave. Je situovaná podobne, na okraji, pri plote, akurát si musíte zameniť strany - pravú s ľavou. Za plotom sú stromy, ale chýba tu poľná cesta - dvadsať metrov za plotom sa svah prudko mení v strmý zráz, pripomínajúci niekdajšie obranné hradné systémy.
Žeby som tu nakoniec zostal sám?