pierog.org
Úvod .:. Najčítanejšie .:. Rubriky .:. Ankety .:. Na stiahnutie .:. Odkazy   

Novinky
20.07.2017: Včielky
Táto jar sa niesla v znamení budovania príbytkov pre včielky samotárky - postavil som im hneď dva veľké domčeky a budúci rok bude na včielky v mojej záhrade hojný...

Anketa
Nedeľnú rozprávku na Regine:

počúvam často (558 hl.)
 
počúvam občas (225 hl.)
 
nepočúvam (197 hl.)
 
nezaujíma ma to (202 hl.)
 
neviem, čo je Regina (234 hl.)
 

Celkovo hlasovalo: 1416


Tvorba
Piesok (514 kB)
Kamienky (778 kB)
Kameň a tráva (891 kB)

Úvod
Používaním týchto stránok súhlasíte s využitím súborov cookies...............................Kontakt:

Otec

* Na čom stojí gazdovstvo

Vydané dňa 02. 02. 2016

Z cyklu Miniatúry (príbehy, úvahy, eseje)... 45. časť

Keď sme boli na druhom stupni základnej školy, naša telocvikárka nám často dávala zálesácke úlohy, na ktoré sme sa inak veľmi tešili. Bodaj by nie. Veď sme išli von, do prírody, počas vyučovania, a sami. Rozdelila nás na dve skupiny, z každej vybrala jedného chlapca. Potom vybraným spolužiakom dala na lístkoch napísané úlohy. Tí išli vopred, zároveň vyznačili cestu šípkami z materiálu, aký mali poruke. Asi kilometer od školy vybrali vhodné miesto, vyznačili okolo veľký kruh a v ňom ukryli odkaz. Najčastejšie vyhľadávali miesta ťažko prístupné a problémové. Úlohou nás ostatných bolo ísť po vyznačených značkách, nájsť ukrytý odkaz, splniť úlohu a vrátiť sa do školy.
Spomínam si, že prvú skupinu čakal odkaz ukrytý v mravenisku červených mravcov. Chlapci ho čoskoro našli. Našu skupinu ale čakal odkaz ukrytý pod... čerstvým kravským lajnom. Pre deti roľníkov žiaden problém. Ale keď sme sa vracali do školy, odrazu sa vynorila otázka, ako pani učiteľke slušne povieme, kde sme našli ukrytý odkaz. Ako dedinské deti sme rukavičkové slová nepoznali. Ťažko je niečo škaredé pekne nazvať. Naša telocvikárka, žena z mesta, sa na tom očividne dobre zabávala.

Pre našich rodičov mal zvierací trus mimoriadnu hodnotu. Bol výborným hnojivom. Bez neho by nebolo úrody, teda potravy pre statok a jedla pre nás.
Moja mama to vystihla presne a po svojom:
- Gazdovstvo stojí na lajne!

ZOZNAM VŠETKÝCH ČLÁNKOV

[Akt. známka: 0 / Počet hlasov: 0] 1 2 3 4 5
Autor: Anton Pierog st. | Informačný e-mailVytlačiť článok

Vstup
Užívateľské meno:

Heslo:Registrácia

Fotogaléria

Meniny
Meniny na web


© Anton Pierog, 2008
Vytvorené pomocou phpRS - bezplatného redakčného systému