pierog.org
Úvod .:. Najčítanejšie .:. Rubriky .:. Ankety .:. Na stiahnutie .:. Odkazy   

Novinky
20.07.2017: Včielky
Táto jar sa niesla v znamení budovania príbytkov pre včielky samotárky - postavil som im hneď dva veľké domčeky a budúci rok bude na včielky v mojej záhrade hojný...

Anketa
Nedeľnú rozprávku na Regine:

počúvam často (558 hl.)
 
počúvam občas (225 hl.)
 
nepočúvam (197 hl.)
 
nezaujíma ma to (202 hl.)
 
neviem, čo je Regina (234 hl.)
 

Celkovo hlasovalo: 1416


Tvorba
Piesok (514 kB)
Kamienky (778 kB)
Kameň a tráva (891 kB)

Úvod
Používaním týchto stránok súhlasíte s využitím súborov cookies...............................Kontakt:

Otec

* Letná pohoda

Vydané dňa 01. 02. 2016

Z cyklu Miniatúry (príbehy, úvahy, eseje)... 41. časť

My starší radi spomíname na svoje detské roky, ale aj na detstvo našich potomkov. V polovici 70. rokov sme si prenajali kúsok poľa na zeleninu v susednom mestečku. Šťastiu a radosti nebolo konca!
Priam slávnostné okamihy sme prežívali, keď sme ta v lete chodievali s našimi synmi, vraveli - na pole. Išlo sa od stomatológie krížom cez roľu (dnes na nej stojí sídlisko Stred II), potom hore po poľnej ceste popri vodojeme cez líniu zničených bunkrov (dnes záhradkárska osada). Čoskoro sme sa odrazili napravo do Dúbravy. Všade les, čistinky, lúky a chodníčky.Také sú len v raji... Keď sme vyšli pri starom zabudnutom laze, odtiaľ na pole bolo už na dohodenie kameňom.
Leto v onom roku bolo priam ideálne - príroda ako v rozprávke. Veru, bolo sa na čo pozerať a čím sa nadchýnať. Všade vôňa tráv a kvetov, spev vtáctva, cvrlikanie lúčnych koníkov, vlnenie obilia v letnom vánku, teplo a pohoda. Často bolo treba utekať pred búrkou, inokedy prekonávať hlboké strže, až mrazilo od napätia, či sa nezrútime dolu. Cestou sme si rozprávali rozprávky a rôzne príbehy. Šťastné chvíle sme vtedy prežívali, možno aj vďaka tomu, že sme boli mladší a slúžilo nám zdravie... Môžem smelo povedať, že čas detstva našich detí patrí medzi najkrajšie kapitoly v našom živote.
Pamätám sa, ako sme nosili domov uhorky, dokonca aj v školských aktovkách. Náklad bol ťažký, nabité aktovky rezali ramená, omínali chrbát, a chlapci predsa vydržali. Obdivoval som ich... Lagani v mestečku sa priam čudovali:
- Veď sú prázdniny, a oni chodia s taškami na chrbtoch!...

Často nepatrná maličkosť úplne vygumuje mnohé starosti a protivenstvá bytia.

ZOZNAM VŠETKÝCH ČLÁNKOV

[Akt. známka: 0 / Počet hlasov: 0] 1 2 3 4 5
Autor: Anton Pierog st. | Informačný e-mailVytlačiť článok

Vstup
Užívateľské meno:

Heslo:Registrácia

Fotogaléria

Meniny
Meniny na web


© Anton Pierog, 2008
Vytvorené pomocou phpRS - bezplatného redakčného systému